Wuhan

FIFA’dan Covid 19 Destek Paketi

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid 19 kısa sürede dünyaya yayıldı. 2020 yılının ilk aylarında dünyada 230 ülke corona virüsü ile mücadele etmeye başladı. Aşısı ve ilacı henüz bulunamayan corona virüsü dünyada 500 bine yaklaşan ölüme neden oldu. Covid 19 sebebiyle her gün binlerce kişi hayatını kaybediyor.

Covid 19 sebebiyle spor alanında turnuvalar, maçlar, olimpiyatlar iptal edildi ya da ertelendi. FIFA bu erteleme ya da iptal edilme nedeniyle federasyonların zararını hafifletmek için destek paketi hazırladı. Federasyonların corona virüsü kaynaklı yaşadığı ekonomik sıkıntılar için FIFA 1,5 dolar destek paketi açıkladı.

Faizsiz Kredi Desteği

FIFA covid 19 önlemleri dahilinde video konferans sistemiyle yaptığı toplantı sonrası açıklama yaptı. Yapılan açıklamada FIFA’ya üye olan ülkelerin federasyonlarına destek için alınan destek kararları açıklandı. Alınan karara göre federasyonlara 1 milyon dolar, konfederasyonlara 2 milyon dolar hibe verilecek. Bunun dışında federasyon ve konfederasyonlara faizsiz kredi kullandırımı konusunda da destek sağlanacak. FIFA’nın hazırladığı bu destek paketinin toplam tutarı 1,5 milyar dolar olacak.

Güncel Yazılar