Wuhan

FIFA’dan Kulüplere Yardım

Çin’de Wuhan kentinde 2019 yılı sonunda ortaya çıkan corona virüsü covid-19 önü kesilemeyen bir hızla dünyada ve Türkiye’de yayılmaya devam ediyor. Her gün binlerce kişinin hayatını kaybettiği corona virüsü sebebiyle dünyada ölüm sayısı 40 bine yaklaştır. Avrupa ülkeleri ve Amerika başta olmak üzere birçok ülke corona virüsü ile mücadele ediyor ama ölümler de durdurulamıyor.

Avrupa’da ve Türkiye’de lig maçları başta olmak üzere bütün spor karşılaşmaları ve spor faaliyetleri ertelendi. Corona virüsü ülke ekonomilerini kötü etkilediği gibi ülkelerin futbol kulüplerini de finansal olarak kötü etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. New York Times’ın haberine göre futbol kulüplerinin bu kötü etkilenmelerinin önüne geçmek için FIFA bir girişimde bulundu. Habere göre FIFA 2,7 milyar dolar kaynak ile futbol kulüplerine rahatlama fonu altında kaynak aktarımı yapacak.

İkinci Dünya Savaşından Sonra En Büyük Kriz

Yakın tarihte yaşanmamış bir salgın yaşayan dünya futbolu bu krizden en az zararla çıkmak istiyor. Fakat corona virüsünün durdurulamaması ve belirsizliğin devam etmesi futbol kulüplerini de olumsuz etkiliyor. FIFA’nın . Dünya savaşından beri yaşanan en büyü kriz olarak tanımladığı corona virüsü sebebiyle kulüplere maddi fon sağlamayı düşündüğü ve bu konuda bir çalışma yaptığı haberi verildi.

Başta İtalya’daki futbol kulüpleri başta olmak üzere futbol kulüplerinin futbolcular maaş ve ücretlerinde indirim yaparak kulüplerine destek oldular.