FİLENİN SULTANLARI AVRUPA 3.SÜ OLDU

FİLENİN SULTANLARI AVRUPA 3.SÜ OLDU

6 Eylül 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

CEV Avrupa Kadın Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye A Milli Voleybol Takımı üçüncü oldu.Hollanda karşılaşmasını hiç set vermeden kazanan Filenin Sultanları bronz madalyanın sahibi oldu.

Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük karşılaşması

Filenin Sultanları, gruplarda önemli bir başarı elde ederek mağlup olmadan son sürat yarı finale yükselmeyi başarmıştı. Grubunda sırasıyla Romanya’yı 3-1; Ukrayna, İsveç, Finlandiya ve Hollanda’yı 3-0 yenen Türkiye; son 16 turunda Çek Cumhuriyeti’ni 3-1, çeyrek finalde de Polonya’yı 3-0 mağlup etmişti. Filenin Sultanları yarı finalde Sırbistan ile olan karşılaşmasında 3-1 yenilgiye uğramıştı. A Milli Kadın Voleybol Takımı Sırbistan’ın ardından Hollanda ile mücadele etti. Karşılaşma Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşti. Filenin Sultanları bronz madalyanın sahibi oldu.

Mücadelenin detayları

Avrupa Şampiyonası’nda son karşılaşmasına çıkan A Milli Takımı ilk setinde üstünlüğünü ortaya koyarak oyuna başladı .Filenin Sultanları sayıları adeta teker teker topladı.rakibinin önüne geçerek arayı açan A Milli Takımı ilk seti 20-25 kazandı. Tuğba 4, Ebrar 4, Zehra 4 sayı alarak skora yazdırdı.İlk setin başarısı Hollanda mücadelesinde durumu 1-0 yaptı.

İlk sette olduğu gibi hırsını ve odağını kaybetmeyen Filenin Sultanları ikinci setti de almayı başardı. Setin başlangıcında üstünlük kurmayı başaran ve durumu 6-4 yapan Hollanda, ilerleyen dakikalarda bu üstünlüğü devam ettiremedi.A Milli Takımı yaptığı atak ile 5 başarılı sayı alarak oyunu çevirdi. Bu avantajı bırakmayan takım seti 25-19 tamamladı. Hollanda ile olan  mücadelesinde skoru 2-0 yapan A Milli Takımı adeta bronz madalyayı garantilemiş oldu.

Üçüncü sete skor avantajı ile başlayan Filenin Sultanları neredeyse bu avantajını kaybediyordu.Hollanda’nın sete hızlı ve başarılı sayılar ile giriş yapması ile beraber skor tablosunda ara açıldı.Fakat mutlu sona çok yakın olan A Milli Takımı maçı bırakmaya niyetli değildi. Yirminci sayıda beraberliği yakalayan Filenin Sultanları seti 25-23 almayı başardı.Hande ve Ebrar Karakurt 13 sayı alarak takıma önemli bir katkı sağladı.

Bronz madalyanın sahibi oldu

Filenin Sultanları Hollanda’yı 3-0 yenerek Bronz madalyanın sahibi ve Avrupa üçüncüsü oldu.

Türkiye Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda daha önce 14 kez yer almıştı.2003 ve 2019’da 2.,2011 ve 2017 ise 3. olmuştu.