Filenin Sultanları Avrupa’da İlk Maçlarından Galip Çıktı

2021 CEV Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda ilk maçına çıkan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, turnuvanın ev sahiplerinden Romanya ile karşılaştığı mücadeleden 3 – 1 galip ayrıldı.

Çarşamba akşamı, Romanya’nın Kaloşvar kentindeki BT Arena’da oynanan D grubunun ilk maçında, Filenin Sultanları ilk seti rakiplerine bıraksa da ardından toparlanarak üç set üst üste kazanıp maçı galibiyet ile kapamayı başardı.

Zor Geçen İlk Set

Romanya maçında, İtalyan çalıştırıcı Giovanni Guidetti’nin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda sık tercih ettiği kadro dışındaki isimlere şans vermeyi tercih etmesiyle ilk sete ideal kadromuzdan farklı başladık. Hande Baladın, Meliha İsmailoğlu ve Meryem Boz, ilk sette süre almayan oyuncular arasında yer aldı.

Millilerimiz belki sahadaki isimlerin tecrübe eksikliği belki de heyecan nedeniyle Romanya’nın ilk sette öne geçmesini önleyemedi. Set sonuna doğru ay yıldızlı ekip farkı kapatıp öne geçmeyi başarsa da Romanya seti kapatmak için gereken son sayıları alıp 25 – 23’e getirerek skorda 1 – 0 öne geçmeyi başardı.

1 – 0’dan Geri Dönüş

İtalyan çalıştırıcı Guidetti, ikinci sette Hande Baladın ve Meliha İsmailoğlu’nu oyuna dahil etti. Tekrar ritimlerini bulan Filenin Sultanları, setin başından sonuna ezici bir üstünlükle oynadı. Rumen takım ancak set sonunda çift basamaklı sayılara yükselebildi ve ikinci set 25 – 10 tamamlandı.

Milli takımımız, ikinci sette aradaki 15 sayıya kadar çıkarabilmişti. Üçüncü sette, fark bu kadar açılmasa da hiçbir noktada 4 – 5 sayı bandının altına inmedi. Set sonunda, 25 – 20’lik skorla millilerimiz setlerde 2 – 1 öne geçti. Dördünce sette de direksiyonu bırakmayan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 3 – 3 eşitlikten sonra Romanyalı voleybolculara bir daha öne geçme fırsatı vermedi ve seti 25 – 17, maçı da 3 – 2 kazanmayı başardı.

Ebrar Karakurt maça özellikle ağırlığını koyarak takımına toplamda 26 sayı kazandırdı. Kaptan Eda Erdem, 16 sayıyla ikinci en skorer isim olurken, üçüncü ise 15 sayıyla Hande Baladın oldu.

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası’ndaki ikinci maçlarını, 20 Ağustos Cuma akşamı saat 20.30 Ukrayna’ya karşı oynayacaklar.