Filenin Sultanları Çeyrekte Kaybetti

Tokyo 2020’de Türkiye temsilcisi A Milli Kadın Voleybol Takımı Güney Kore ile çeyrek finalde Güney Kore ile karşı karşıya geldi. Kıran kırana geçen mücadelede Filenin Sultanları Güney Kore’ye 3-2 mağlup oldu. Maça çok iyi başlayan Ay yıldızlı takım rakibine yenilirken aynı zamanda olimpiyat tarihinde ilk kez son 8 takım arasına kaldı. Milli takımımız yarı final şansını kaybederek Tokyo 2020’ye  veda etti.

Maçın Detayları

Kurada Güney Kore ile eşleşen Türkiye, yarı final mücadelesi verdi. 

İlk seti 18-13 üstünlükle bitiren Filenin Sultanları iyi bir başlangıç yaparak skorda Güney Kore’ye 1-0 üstünlük sağladı.

İkinci sete önde başlayan Güney Kore, seti 25-17 kazanarak skoru 1-1 yaptı.

Üçüncü sete 1-1 beraberlik ile başlanırken üçüncü sette Güney Kore 5-1 öne geçti. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan sette son durum 26-26 sonuçlandı. Filenin Sultanları iki kez set sayısını çevirmesine rağmen Güney Kore 1 sayı daha kazandı.

Dördüncü set başladığında A Milliler 7-2 öndeydi. Tuğba Şenoğlu ve Ebrar Karakurt‘un katkıları ile set 25-18 kazanıldı. Mücadelede son durum 2-2 oldu. 

Final setinde Tuğba Şenoğlu’nun sayıları ile önde başlayan Türkiye temsilcisi seti 15-13 kaybederek yarı final umutlarına veda etti.

Güney Kore’nin yarı finale yükseldiği karşılaşmada Filenin Sultanları Tokyo’ya veda etti.

Türkiye’de Bir İlk

Tokyo 2020’de büyük başarılara imza atan Filenin Sultanları yarı final mücadelesinde Güney Kore’ye mağlup olarak olimpiyatlara veda etti. 

B grubu maçlarında 3 galibiyet 2 yenilgi ile çeyrek finale adını yazdıran A Milliler çeyrek finalde Güney Kore’ye yenildi. Buna rağmen olimpiyat tarihinde Türkiye’nin adı ilk kez son 8’de anıldı. 

Son yenilgiden önce dünya sıralamasında 4. sırada olan Ay yıldızlı takım Güney Kore ile en son Haziran ayında Uluslar Ligi’nde karşılaşmıştı. Mücadeleyi 3-1 Filenin Sultanları kazanmıştı.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda aynı grupta yer alan Türkiye ile Güney Kore arasındaki mücadelede Filenin Sultanları rakibini 3-2 mağlup etmişti.

Güney Kore, yarı finalde Brezilya-Rusya Olimpiyat Komitesi maçının galibiyle karşılaşacak.