FİLENİN SULTANLARI TARİH YAZDI

Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımımız veya halkın kullandığı adıyla Filenin Sultanları, Tokyo 2020 Olimpiyatlarının teri daha soğumadan bu sefer Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda boy gösterdiler.

Grup aşamasında Hollanda, Ukrayna, İsveç, Finlandiya ve Romanya ile eşleşen takımımız rakipleriyle yaptıkları 5 maçın 5ini de kazanırken bu maçlarda sadece tek bir kere set vererek son 16 turuna yükseldiler.

SULTANLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA NASILDI

Gerçekten iddialı bir takım olan takımımız, son 16 turunda Çek Cumhuriyeti’ni 3-1’lik skorla geçerken 31 Ağustos 2021’de yani son 16 turundan sadece 2 gün sonra Polonya’yı 3-0’lık bir skorla geçerek Fransa-Sırbistan mücadelesinin galibiyle eşleşerek yarı final oynamaya hak kazandı.

3 Eylül 2021’de oynanan Sırbistan maçında ise ne yazık ki 2019 Avrupa Kadınlar Şampiyonası’na benzer bir senaryo yaşadı ve Sırpların şimdiden efsane olan oyuncusu Tijana Boskovic’in etkili oyununa karşı koyamayarak 3-1’lik bir mağlubiyetle turnuvada finale yükselemedi.

Turnuva boyunca etkili bir oyun koyan ve neşeleriyle herkese mutluluk saçan Filenin Sultanları, 3.’lük maçında ise Hollanda’ya grup aşamasındaki tarifeyi uygulayarak 3-0 galip geldi ve turnuvadan bronz madalyayla dönmeye hak kazandı.

Şahane Kadınlar Filede

Türkiye hem milli takımlar düzeyinde hem de kulüpler düzeyinde gösterdiği başarıyla voleybol dünyasının artık hatırı sayılır bir lokomotifi oldu. Çok yoğun bir fikstürde önce Milletler Ligi’nde 3.lük kazanarak, sonrasında kendi başarısını egale edip Olimpiyat 5.si olan takımımız, şimdi de Avrupa Şampiyonası’nda 3. olarak bizi tekrar tekrar gururlandırdı.

Saçtıkları neşeyle, birbirlerine olan güven ve bağlılıkla yüzlerimizi tebessüm ettiren takımımız, Avrupa Şampiyonası başta olmak üzere turnuvaların artık hepsinde ciddi bir rakip olduğunu herkese kanıtlamış durumda. Şeytanın bacağını bir türlü kıramadığımız Sırbistan’ın en önemli oyuncusu olan Tijana Boskovic’in de Türkiye’de voleybol oynadığını hatırlayacak olduğumuzda artık ülkemizin bu anlamda ne kadar önemli olduğunu anlamak kolaylaşacaktır.

Pek tabii daha 20 yaşında olan Ebrar Karakurt’un da smaç servis konusunda dünyada önde gelen bir oyuncu olduğunu da, yabancı oyuncuların birçoğunun kaptan Eda Erdem’e hayranlık duyduğunu tekrar tekrar belirttiğini de hatırlamak gerekir.

Oyuncusundan koçuna, koçundan menajerine, federasyonunda görev alan her bir profesyoneline ve yöneticisine yaşattıkları gurur ve mutluluk için ayrı ayrı teşekkür etmemiz gerekiyor. İyi ki varsınız Filenin Sultanları, her şey için teşekkürler!