Wuhan

Final Maçı Katar’da

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Spor oyunlarının, maçların, spor turnuvalarının ve olimpiyatların ertelenmesine ya da iptal edilmesine yol açan pandemi TFF Süper Kupa finalini de etkiledi.

Türkiye Süper Ligi şampiyonu ile Ziraat Türkiye Kupasının sahibinin oynanacağı TFF Süper Kupa finalini kazanan takım kupanın sahibi olacak. Türkiye ile dostluğu her alanda ön planda olan Katar Süper Kupa finaline de ev sahipliği yapacak. Katar Türkiye dostluğu futbolda da Süper Kupa finalinde ortaya çıkıyor. 2021 yılının ocak ayında Katar’da oynanacak olan final maçında takımların 1 milyonu aşan kazanç sağlayacağı açıklandı.

Pandemi ve Hava Sıcaklığı

Süper Kupa finali önceki sezonlarda Almanya’da oynanmıştı. Bu sezon final maçı için niçin Katar’ın seçildiği sorusu çoğu kişinin aklına gelen ilk soru oldu. Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi alan pandeminin sürecinin nasıl ilerleyeceğinin bilinmemesi Katar’ın seçilmesinin nedeni olarak açıklanıyor. Katar’daki mevsim koşullarının ocak ayında ılıman olması ve hava sıcaklıklarının futbola uygun olması da Katar2ın seçilmesinin diğer seçeneği olarak sunuldu.

Güncel Yazılar