Florida State ve Filenin Sultanları’nın Smaçörü: Fatma Yıldırım

18 Ağustos Çarşamba günü başlayacak olan Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda A Milli Voleybol Takımımızın kadrosunda yer alan Fatma Yıldırım, geçmişte Amerikan Kolej Ligi’nde voleybol oynamıştı.

3 Ocak 1990 tarihinde Mersin’de dünyaya gelen Fatma Yıldırım, voleybol sporuna 10 yaşındayken Toros Koleji’nde başladı. 2005 yılında, 15 yaşındayken Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün altyapısına transfer oldu. 2008 – 2009 sezonunun sonuna dek Eczacıbaşı forması ile mücadele veren başarılı voleybolcu, 19 yaşına geldiğinde Amerika Birleşik Devletleri Florida State Üniversitesi’nden sporcu bursu kazandı.

Amerika Serüveni

Fatma Yıldırım, ABD’ye giderek Amerikan Kolej Ligi’nde mücadele vermeye başladı. Bu süreçte, okulunun hem salon voleybolu hem de plaj voleybolu takımlarında yer aldı. 2013 – 2014 sezonunda mezun olarak Amerikan Kolej Ligi serüvenini tamamlayıp Türkiye’ye döndü.

2014 – 2015 sezonu için Halkbank Spor Kulübü ile anlaşan milli voleybolcu, kariyerinin iki sezonunu burada geçirdi. Ardından, 2016 – 2017 sezonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün kadrosuna dahil olan Fatma Yıldırım, 2017 yılında takımı ile beraber CEV Challenge Kupası’nda şampiyonluk yaşadı.

Bursa Büyükşehir Belediyespor’da geçen iki sezonun ardından 2018 – 2019 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olan milli sporcu, AXA Sigorta Kupa Voley’de takımı ile finale çıkıp ikinci olma başarısını gösterdi. Aynı sezon, CEV Şampiyonlar Ligi’nde de mücadele eden Fatma Yıldırım, bu turnuvuda da üçüncülük yaşadı.

Fenerbahçe’de toplam iki sezon voleybol oynayan milli voleybolcu, 2019 – 2020 sezonunda mevcut takımı Eczacıbaşı’na transfer oldu. 2020 AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası’nda takımı ile final gören Yıldırım, maçı kazanarak bu kupada da şampiyonluk yaşamış oldu.

Milli Kariyer

Fatma Yıldırım, küçük yaşlardan itibaren milli takımın tüm alt kadrolarında yer aldı ve hepsinde en az bir şampiyonluk görmeyi başardı. 2007 yılını oldukça başarılı geçiren milli voleybolcu, Yıldız Kızlar Dünya ikinciliği, Karadeniz Oyunları şampiyonluğu ve Avrupa Gençlik Olimpiyatları üçüncülüğü derecelerini aynı sene içinde kazandı. 2009 yılında Genç Kızlar Avrupa üçüncülüğünü de kazandıktan sonra kolej voleybolu için ABD’ye gitti ve döndüğünde A Milli takımın formasını giymeye başladı.

Halen daha Filenin Sultanları kadrosunda yer alan Fatma Yıldırım, 2016’da Avrupa Ligi ikinciliği, 2019’da hem Milletler Ligi dördüncülüğü hem de Avrupa Voleybol Şampiyonası ikinciliği, 2020 yılında ise Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri birinciliği yaşadı.

Fatma Yıldırım’ın da yer alacağı Filenin Sultanları’nın Avrupa Voleybol Şampiyonası yolculuğu, 18 Ağustos Çarşamba akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek Romanya maçıyla başlayacak.