2019 yılı

Formula 1 Avusturya’da Başladı

Çin’de 2019 yılı sonunda ortaya çıkan corona virüsü Formula yarışlarının da ertelenmesine neden olmuştu. Formula tarihinde covid 19 sebebiyle en uzun aranın verildiği bu dönemde Formula 1 yarışları Avusturya ayağı ile başladı. Formula’nın Avusturya Grand Prix’i 2020 yılında Formula’nın ilk ayağı olma özelliği taşıyor.

Corona virüsü Formula’nın dünyanın farklı yerlerindeki birçok yarışının ertelenmesine ya da iptal olmasına neden oldu. Formula 1 etabının normal şartlar altında Avustralya’da ve mart ayında başlaması planlanıyordu. Covid 19 sebebiyle bu plan gerçekleşmedi ve ilk etap Avusturya’da Spielberg kentinde 71 tur olarak yapıldı.

Birinci Valtteri Bottas

Avusturya’da olan bu yarış 2020 Formula 1 Dünya Şampiyonası açılış yarışıydı ve bu yarışın birincisi Fin pilotu Valtteri Bottas oldu.Yarışta ikinciliği Ferrari pilotu Charles Leclerc ve üçüncülüğü de McLaren pilotu Lando Norris aldı.

Formula 1 Avusturya ayağında yarışan pilotlar yarış öncesi ırkçılık karşıtı mesajları ile de yarışa damga vurdular. Formula 1 pilotları yarış başlamadan önce ‘’Irkçılığa Hayır’’ pankartının önünde diz çökerek ırkçılık mesajı verdiler.

Güncel Yazılar