Formula 1’de Sprint Yarışları

Formula 1 yarışları, uzunca bir süredir hafta sonları aynı formatında devam ediyor. Bu formata göre ilk önce Cuma günü iki antreman seansı gerçekleştiriliyor. Ertesi gün yani Cumartesi günü ise hem antrenman hem de sıralama turları yapılıyor. Formatın Pazar gününde ise asıl yarış heyecanı yaşanıyor.

Fakat önümüzdeki günlerde Formula 1’in Britanya GP’sin de format açısından yeni bir dönem yarış sevenleri bekliyor. Formula 1’in yarışlarına bundan sonra sprint yarışları da eklenecek. Bu yeni formatın açıklanmasının ardından hem bu sprint yarışının ne olduğu hem de normal formatı üzerinde nasıl bir etkisinin olacağı merak konusu oldu.

Sprint Yarışları İle Yeni Formatın Durumu

Formula 1’in normal formatına sprint yarışlarının da eklenmesinin ardından Cuma günü ilk olarak 1 saat süren bir antrenman seansı yapılacak. Cuma gününün devamında ise normal şartlar altından Cumartesi günü gerçekleştirilen sıralama turları hiçbir konsept değişikliğine uğramadan yapılacak. Yani Q1, Q2 ve Q3’ten oluşan 3 seans gerçekleştirilmiş olacak.

Burada önemli olan durum ise bu sıralama turlarının sonuçları sprint yarışının grid dizilimini belirlemesi olacak. Öte yandan Cumartesi günü ise yine ilk olarak 1 saatlik ikinci antrenman seansı yapılacak. Cumartesi gününün ilerleyen saatlerinde ise bir önceki gün grid pozisyonu belirlenen sprint yarışları gerçekleştirilecek.

Burada önemli olan durum ise sprint yarışlarının sonucu ise Pazar günü yapılacak olan aşıl yarışın grid dizilimini belirlemesi olacak. Ayrıca bu sprint yarışı, 100 kilometre yani normal grand prix’in üçte biri kadar olacak ve ortalama 25 – 30 dakika sürecek. Bu yüzden sprint yarışına normal grand prix’in kısaltılmış kısa bir versiyonu şeklinde bakılabilir. Son olarak bu yeni sprint yarışında, normal grand prix’in bütün kuralları aynı şekilde geçerli olacak.

Formula 1 Programı

Formula 1’in önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği yarışın detaylı programıda belli oldu. Bu programa göre 16 Temmuz 2021 Cuma 16:30’da antrenman turları, 16 Temmuz 2021 Cuma 20:00’da sıralama turları, 17 Temmuz 2021 Cumartesi 14:00’da antrenman turları, Temmuz 2021 Cumartesi 18:30’da sprint yarışı ve son olarak 18 Temmuz 2021 Pazar 17:00’da yarış heyecanı yaşanacak.