Formula 1’de Yeni Heyecan

Formula 1’de Yeni Heyecan

17 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Formula 1’de Britanya Grand Prix’i ile birlikte sprint yarışları dönemi başlıyor. Sprint yarışları nedir? Bu format takımları nasıl etkileyecek? Yarış heyecanına etkisi olacak mı? Formula 1’in ruhuna uygun mu? Gibi sorular Formula 1 severlerin sıkça sorduğu sorular arasında. Detaylar haberimizde.

Yeni Dönem Başlıyor

Formula 1 severler, uzun yıllardır yarış olan hafta sonlarında aynı şeyleri izliyor. Formula 1’de yarış haftaları, Cuma günleri iki antrenman seansı, Cumartesi günleri antrenman ve sıralama turları, Pazar günü ise yarıştan oluşuyordu.

Formula 1’in bu geleneksel formatının değişmesi, 2019 yılından beri gündemdeydi ve sprint yarışlarıyla birlikte bu değişiklik resmiyete döküldü.

Formula 1’de yarış hafta sonları, her zaman olduğu gibi bir saatlik bir antrenman seansıyla başlayacak. Motor sporları sevenlerin Cumartesi günü izlemeye alışık olduğu sıralama turları ise Q1, Q2 ve Q3 olmak üzere üç seansta yapılmaya devam edecek, ancak Cuma günleri yapılacak.

Sıralama Yerine Sprint

Formula 1 severler, Cumartesi günleri alışık olduğu sıralama turları yerine sprint yarışlarını izleyecek. Formula 1’de yarış hafta sonlarında Cumartesi günleri, 1 saatlik antrenman turlarının ardından sprint yarışlarına sahne olacak.

Sprint yarışları, Pazar günler yapılacak olan yarışların grid dizilişini belirlemek amacıyla yapılacak. 100 kilometrelik sprint yarışları, normal Grand Prix’nin üçte biri kadar olacak ve ortalama 25-30 dakika civarında sürecek. Sprint yarışlarının, grand prix’nin kısaltılmış versiyonu olduğu söylenebilir.

Yarış direktörü Michael Masi, yaptığı açıklamada sprint yarışlarında FIA’nın grand prix’lerde uyguladığı kuralların geçerli olacağını duyurdu.

Sprint yarışlarında birinci olan pilot, Pazar günkü yarışta pole pozisyonunun sahibi olacak. Ancak sprint yarışları, yalnızca dizilişi değil, şampiyonluk yarışını da etkileyecek. Sprint yarışlarında birinci olan pilot 3, ikinci olan pilot 2, üçüncü olan pilot ise 1 puanın sahibi olacak.

İşte Formula 1’de Britanya Grand Prix’sinin takvimi:

Antrenman turları P1: 16 Temmuz 2021 Cuma 16:30

Sıralama turları: 16 Temmuz 2021 Cuma 20:00

Antrenman turları P2: 17 Temmuz 2021 Cumartesi 14:00

Sprint yarışı:17 Temmuz 2021 Cumartesi 18:30

Yarış: 18 Temmuz 2021 Pazar 17:00

Bu Sezon 3 Kez

Sprint yarışları bu sezon üç kez yapılacak. İlk sprint yarışı Silverstone’da olacak. İkinci yarışın Monza’da olması planlanıyor. Üçüncü sprint yarışının nerede yapılacağı ise şu an belli değil.