Fransa Kadınlar Basketbolunda Yarı Finale Yükseldi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 12. gününde İspanya ile karşılaşan Fransa Kadın Milli Basketbol Takımı, başa baş geçen mücadelyi 67 – 63 kazanarak yarı finale adını yazdırdı.

Saitama Super Arena’da oynanan basketbol çeyrek final mücadelesinde yüzü gülen taraf Fransa oldu. Grup aşamasını hiç mağlubiyet vermeden kendi grubunun birincisi olarak bitirip madalya umutlarını yükselten İspanyol basketbolcular Tokyo’ya veda etti.

Denk Geçen Çeyrek Final Mücadelesi

Fransız ekip, ilk çeyreği genelde önde götüren İspanyolları yakından takip etti ve farkı çok açmalarına izin vermedi. Çeyrek sonunda bu çabasının karşılığını alan Fransa, ilk defa öne geçti ve ilk çeyreği 21 – 16 kapattı.

Fransız milliler, ikinci çeyrek boyunca aradaki farkı korudu ve genişletti. Bir ara 14 sayıya kadar açılan fark çeyrek sonunda İspanyol ekibin çabasıyla azaltıldı. Ancak yine de ilk yarı 36 – 30 Fransa lehine sonuçlandı.

Üçüncü çeyrekte İspanyollar basketçiler düzenli Folarak sayı alsa da yaklaşık eşit oranda başarılı atışlarda bulunan Fransa farkı korudu. Fransız ekip, performansından ödün vermeden skoru 55 – 48 yaparak üçüncü çeyreği de kendi hanelerine yazdırmayı bildi.

Son çeyrekte ise yüksek efor sarf eden taraf İspanya oldu. Aradaki farkı kapatmak ve olimpiyat hayallerini sürdürmek isteyen İspanyol basketçiler, çeyrek sonuna doğru çabalarının karşılığını aldı ve skoru 60 – 60’ta eşitlemeyi başardı. Ancak bu noktadan sonra vites yükselten taraf Fransız ekip oldu. İspanyolların maçı almasına müsaade etmeyen Fransa Kadın Milli Basketbol Takımı, çeyrek final mücadelesini 67 – 63 noktalayarak yarı finale yükseldi.

Sıradaki Rakip Ev Sahibi Japonya

Maçın en skorer ismi, takımına 18 sayı kazandıran Fransız Marine Johannes oldu. Fransız oyuncuyu hemen arkasından 16 puanla İspanyol Astou Ndour ve 12 puanla yine İspanyol takımından Maite Cazorla izledi.

Fransız ekip, yarı finalde ev sahibi Japonya’nın rakibi olacak. Japon takım kendi çeyrek final mücadelesinde Belçika’yı sadece bir sayılık farklı 86 – 85 mağlup etmişti. İkinci yarı final karşılaşması ise Amerika Birleşik Devletleri ve Sırbistan arasında yaşanacak.