Fransa’nın Parlak Çocuğu: Mbappe

Zindine Zidane, Dünya Kupası’nı elleri arasına aldığı anda Kylian’ın doğmasına yaklaşık olarak 6 ay vardı. Yıllar sonra aynı kupayı elleri arasına alan yıldız futbolcu artık Zidane’ın transfer listesinde 1 numaraya yerleşti.

Geldiği Yeri Unutmadı

Kylian Mbappe 20 Aralık 1998 tarihinde dünyaya geldi. Çocukluğu pek de kolay geçmeyen Mbappe, futbol topu ile tanıştığı ilk yıllarda doğup büyüdüğü Paris’in en yoksul banliyölerinden biri olan Bondy sokakların da çatışmalara sahne oldu.

Yıllar sonra kariyerinde başarılı bir noktaya gelen Mbappe, ilk yatırımını Bondy’ye yaptı ve sponsor markası ile birlikte Bondy özel serisi üretti. Genç futbolcu geldiği yeri hiçbir zaman unutmadı.

Tam adı ile Kylian Mbappé, Ligue 1 kulübü Paris Saint-Germain ve Fransa milli takımı için forvet olarak oynayan Fransız profesyonel bir futbolcudur. Yaygın olarak dünyanın en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilir, top sürme, patlama hızı ve klinik bitirişiyle tanınır.

Mbappé Paris’te doğan ve Paris’in merkezine 10.9 km (6.8 mil) uzaklıkta bir komün olan Bondy, Seine-Saint-Denis’de büyüdü. Babası Wilfried Kamerun’lu ve Mbappé’nin menajeri olmasının yanı sıra bir futbol koçu, annesi Fayza Lamari ise Cezayirli (Kabyle) kökenli ve eski bir hentbol oyuncusu.

2018’de PSG’nin 12 yaş altı kadrosunda oynayan Ethan adında bir erkek kardeşi var. Mbappé’nin evlatlık kardeşi Jirès Kembo Ekoko da profesyonel bir futbolcudur. Büyürken, idolü, taklit etmek istediği bir oyuncu olan Cristiano Ronaldo’ydu.

Kulübün En İyi Golcüsü

Mbappé profesyonel kariyerine Ligue 1 kulübü Monaco ile başladı ve profesyonel ilk çıkışını 2015 yılında 16 yaşında yaptı. Onlarla Ligue 1 şampiyonluğu, Ligue 1 Yılın Genç Oyuncusu ve Altın Erkek ödülünü kazandı. 2017’de, ligdeki rakipleri Paris Saint-Germain için, 2018’de 180 milyon Euro’luk bir transferle kalıcı hale getirilen ve onu hem ikinci en pahalı oyuncu hem de en pahalı genç yapan ilk kredi ile sözleşme imzaladı.

Orada, Mbappé üç Ligue 1 şampiyonluğu, iki Coupe de France şampiyonluğu kazandı, Ligue 1 Yılın Oyuncusu seçildi ve iki kez Ligue 1 gol kralı oldu. Aynı zamanda kulüp tarihindeki en yüksek üçüncü golcüdür.