Fransız Takımı Lille’nin Başarı Sırrı

2018 yılında transfer yasağını kaldırmak için uğraş veren Lille takımı, çok kısa zaman içerisinde, dünyanın en zengin kulüplerinden Paris Saint Germain ile yarışır hale nasıl geldiğinin cevabını hep birlikte bulalım…

Önce Birinci Sonra Sonuncu

2000’li yıllar, Fransa futbolunda iki devin hegemonyası altında geçmişti. 2002 yılında şampiyonluk serisine başlayan Lyon, tökezlemeden 2008 yılına kadar seriyi sürdürmeyi başardı. 2013 yılında bayrağı devralan Paris Saint Germain ise, Monaco’ya karşı verdiği fire dışında günümüze kadar tacın sahibi oldu.

İki hegemonya arasındaki dört sezonda Fransız futbolu dört farklı şampiyon çıkardı. 2009 yılında Lyon’un serisini bozan Bordeaux’yu ertesi yıl Marsilya izledi. Paris Saint Germain, hakimiyetinden hemen öncesi ile ligin zirvesine Montpellier yerleşti.

Kadrosunda Eden Hazard, Gervinho, Idrissa Gueye, Mathieu Debuchy gibi yıldızları barındıran ekipte, Moussa Sow, Adil Rami ve Aurelien Chedjou gibi tanıdık simalarda yer aldı. Şampiyonluk sonrasında ligde üçüncü sıranın üzerini ne yazık ki göremeyen, 2017-2018 sezonunu ise son yılların en kötü derecesi ile noktalayan Lille, o yıl transfer yasağı ve çeşitli ekonomik krizlerle de boğuşmuştu.

Adım Adım Başarı

Takıma başarıyı getiren ilk adım genç yaştaki teknik direktör Luis Campos oldu. 2005 yılında antrenörlüğü nıraktıktan sonra Jose Mourinho ve Jorge Mendes ile ortak çalışmalar yürüttü. 2013 yılında, Mourinho’nun ekibinde kısa süreli olarak Real Madrid gözlemcisi olarak çalışan Campos bir sonraki yıl ise Monaco’nun sportif direktörü oldu.

İkinci adımda devreye Christophe Galtier girdi. Kariyeri boyunca yardımcı antrenörlük görevini üstlenen Galtier, 2009 yılında küme düşmeme mücadelesi veren Saint Etienne’in teknik direktörlük koltuğuna getirildi. Daha önceki senelerde 17. Olan ekip o sezon ligi yine aynı sırada tamamladı fakat yine de genç çalıştırıcı ile yola devam edildi.

Üçüncü adım olarak kar ile sat yerini benzer profil ile doldur mottosu ile devam edildi. Son üç yılda, transfer dönemlerinde yaklaşık 170 milyon avro kar eden Lille, takımdan ayrılan futbolcuların neredeyse hiçbirinin yeri boş kalmadı.

2020 yılında ise kulübün satışı gerçekleşti. Daha büyük bir mali kuvvet ile yoluna devam etme kararı alan kulüp Aralık ayında satıldı.