corona virüsü

Futbol Dünyası Ligin Ertelenmesini İstiyor

Türkiye’de ilk corona virüsü vakası 11 Mart’ta görüldü ve ilk vakanın görülmesinin ardından spor dünyası da virüsün yayılmasının önlenmesi için gerekli önlemleri aldı. Liglerdeki maçların ve spor karşılaşmalarının seyircisiz oynanması spor dünyasının aldığı bir önlem oldu. Geçen haftadan itibaren lig maçları seyircisiz oynanmaya başlandı. Fakat corona virüsünün yayılmaması için alınan bu önlemin ne kadar doğru ve güvenilir olduğu da tartışılmaya başlandı.

Futbolcular ve teknik direktörler başta olmak üzere birçok spor adamı maçların seyircisiz oynanmasının futbolcular, teknik adamlar ve hakemler için riskli olduğunu söylediler. Virüsün yayılmaması için olması gereken sosyal mesafenin maçlarda korunamayacağı için maçların ertelenmesi ve ligin durdurulması öneriliyor.

‘’Ligin Ertelenmesi Gerek’’

Futbol maçlar seyircisiz oynanması statlara seyircinin gitmesini engellese de maçı TV’den ya da internetten seyretmek için futbol severlerin toplanacağı ve yine de virüsün yayılma riskinin oluşacağı belirtiliyor.

15 Mart Pazar günü oynanan seyircisiz oynanan Galatasaray-Beşiktaş derbisinin ardından bu konuda açıklama yapan Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim de seyircisiz oynanan maçlarda futbolcuların, teknik adamların ve hakemlerin de virüse yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi. Fatih Terim de lig maçlarının ertelenmesi gerektiğini iddia etti.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın ise Fatih Terim’in tersi bir görüşle corona virüsünün büyütülecek ve panik yaratacak bir durumunun olmadığını maçları ertelemenin gerekmediğini söyledi.