Türkiye

Futbolculara Kırmızı Kart Cezası

Corona virüsü sebebiyle Türkiye ve dünyada futbol liglerinde maçlar uzun süre oynanmadı. Lig maçlarının uzun süre oynanmamasının ardından covid 19’un yayılmasının önlenememesine rağmen lig maçları başladı. Lig maçları covid 19 önlemleri ve tedbirleri ile başladı. İlk önlem olarak da maçların seyircisiz oynanması vardı.

Maçların oynandığı sahada futbolcular, hakemler, takımların teknik kadrosu ve stat görevlileri dışında farklı kişilerin bulunması yasaklanıyor. Futbolcular ve hakem dışında maçta bulunan kişilerde maske ve sosyal mesafe zorunluluğu da bulunuyor. Lig maçlarının başlamasıyla olan corona virüsü tedbirlerine her gün farklı bir önlem de ekleniyor. Son olarak hakeme ya da futbolcular kasıtlı olarak öksüren ya da hapşıran futbolcuya bu hareketi sebebiyle kırmızı kart gösterilecek ve maçtan çıkacak.

IFAB Kararı

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB) aldığı bu karar ile futbolcu sosyal mesafe kuralını aşarak yakın mesafeden hakem ya da futbolculara karşı kasıtlı olarak öksürmesi futbolcunun maçtan kırmızı kart ile atılmasına neden olacak. IFAB’ın aldığı bu karar ‘’saldırgan, küfürlü dil kullanma ve el kol hareketi yapma’’ kategorisi altında yer alacak.

Güncel Yazılar