Futbolda Plonjon Nedir

Planjon, futbol maçlarında kalecilerin yaptığı bir harekettir. Futbol gün sonunda bakıldığında görsel bir şovdur. Bu şovun parçası olan futbol hareketleri ise izleyicilerin futboldan çok daha keyif almasını sağlar. Kalecilerin yere paralel olacak bir şekilde gerçekleştirdiği ve çoğunlukla gösteri amacı taşıyan atlama hareketine verilen bir isimdir. Peki bu plonjon nasıl yapılır?

Futbolda kaleci olan oyuncunun bazı durumlarda topu yakalamak için yere paralel bir şekilde atlayış gerçekleştirmesine futbolda verilen isimdir. Plonjon hareketi kalecinin yere paralel olarak gerçekleştirildiği atlama hareketidir. Yapılma amacı ise kalecinin gol yememek için yaptığı yatış tekniğidir.

Sözlük anlamı ile plonjon futbol maçlarında kaleci tarafından yere paralel olacak şekilde gerçekleştirilen ve çoğunlukla gösteri amacı taşıyan atlama hareketine denir. Plonjon aynı zamanda voleybolda da kullanılan bir harekettir. Fakat futbolda kalecinin yapabildiği bu hareketin yapılması cesaret gerektirir.

Plonjon hareketi nasıl yapılır?

Plonjon hareketini yapacak olan kalecinin topu tutmak için yaptığı atlayış hareketidir. Çoğu zaman gösteri amaçlı yapılan bir harekettir. Kaleci plonjon hareketini yapmak için;

Öncelikle topa doğru sıçrar ve bu sırada dizini karnına doğru çeker,

Daha sonra topa doğru uzanma sırasında kollar ve parmaklar gerilir,

Topu tutar ve yere doğru yönelir,

Düşme esnasında kaleden uzak bir tarafa yuvarlanır ve

Yuvarlanma sonunda ayağa kalkar.

Plonjonda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Futbolda kaleciler plonjon hareketini yaparken çeşitli noktalara dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde sakatlanmalar yaşanabilir. Kalecinin plonjon hareketini uygularken dikkat etmesi gereken noktalar;

Bu hareket yapılırken atlayış yan direklere doğru yapılmamalıdır. Bu kalecinin başını direğe çarpmasına neden olabilir.

Atlayış sırasında karın üzerine veya yüz üstü düşmekten kaçınılması gereklidir. Aynı şekilde bu hamlenin doğru yapılmaması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Düşme sırasında yüz üstü ya da karın üstü düşülmesi engellenmeli ve kaleci tarafından yan düşecek bir şekilde atlayış yapılmalıdır.

Plonjon atlayışının son aşamasında ise kalecinin topu iki eli ile tutmaması gerekir. İki elle top tutulduğunda düşüş yavaşlatılamaz ve bu nedenle kalecinin sakatlanma riski ortaya çıkar.