GALATASARAY 1 – 0 KONYASPOR

Süper lig 9 hafta da henüz mağlubiyet ile tanışmamış Konyaspor güçlü rakibi Galatasaray ile NEF Stadyumu’nda karşı karşıya geldiler. Taktiksel açıdan oldukça keyifli bir karşılaşma oldu. Karşılaşmada Galatasaray’a 3 puanı getiren golü Mısırlı golcüsü Mostafa Mohamed’ den geldi.

Konyaspor süper lig de 12 maçtır kaybetmeyen takım son karşılaşmasını süper lig de ne tesadüf ki Galatasaray’a kaybetmişlerdi ki bu gün gene sarı kırmızılı takım kendi sahasında rakibinin yenilmezlik serisine son verdi.

GALATASARAY ÇİFT FORVETE DÖNDÜ

Sarı kırmızlı takım karşılaşma öncesinde nasıl bir kadro ile Konyaspor maçına çıkacağı beklenirken tahmin ettiğimiz gibi 4 – 4 – 2 ile sahada olan Galatasaray Halil ve Mostafa ikisi de sahadaydılar.

Taraftarının da desteği ile karşılaşmaya çok istekli başlayan Galatasaray aradığı golü de ön alan baskısı sonucunda Halil’ in katkısı çok yüksek ki bunda pozisyonun devamında top takibi devam eden Mısırlı golcüsü Mostafa Mohamed kariyerinin en rahat golünü de attığını diye biliriz.

Karşılaşmada özellikle Halil ile ilk yarıda birçok gol pozisyonuna giren sarı kırmızlı takım’ da Halil kaleciye takıldı.

İlk yarıda oyun planı olarak rakip den kaptıkları toplar ile bireysel yetenekli oyuncularına özellikle O. Moruțan ve Kerem Aktürkoğlu büyük iş düştü.

Orta sahada Taylan Antalyalı ve A. Cicâldău ikilisi ile başlayan sarı kırmızlı takım topa sahip olma konusunda sıkıntı yaşadılar. Taylan Antalyalı’nın erken de bir sarı kart gömesi ikili mücadeleler de daha yumuşak olmasına sebep olurken ikinci yarının hemen başında zaten genç oyuncu Gustavo Assunção ile yer değiştirdiler.

İkinci yarıda savunma ağırlıklı bir oyuna dönen Galatasaray daha çok alanını savunmak istese de rakibe birçok gol fırsatı da sundular.

Sarı kırmızılı takım lig de puanı nı 17’y çıkararak üst sıralarda ki puan farkının açılmasına engel olmuş oldular.

 

KONYASPOR UZUN SÜRE SONRA SÜPER LİGDE KAYBETTİ

Süper lig de uzun zamandır yenilmeyen Konyaspor güçlü rakibi karşısında ilk yarıda özellikle topa ve orta sahadaki oyuna sahip oldular.

Kalelerinde gördükleri erken gol de Skubic’ in hatası fazlaydı ki oyuncu da ki ciddi düşüş devam ediyor. 

Hücumda Cikalleshi’nin yokluğunda Rahmanovic tercihi oldukça başarılı oldu. Rakip yarı sahada sırtı dönük oyunda iyi top tuttu ve savunmasına da bir o kadar da yardım etti.

Konyaspor da ki Hacıahmetovic için ayrı bir parantez açmak gerekir ki asıl bölgesinin dışında 6 numaraya dönen oyuncu kısa sürede iyi toparlamış gibi görünüyor.

Karşılaşmanın ikinci yarısında topla oynama yüzdesi bir ara %71 kadar çıkan Konyaspor Galatasaray’ı kendi sahasına hapsetti de diye biliriz. İkinci yarıda ki mücadelesi ile birçok pozisyona da giren Konyaspor yakaladığı fırsatları da gole çeviremeyince bu sezon süper lig de ki ilk yenilgisini de almış oldular.