GALATASARAY FATİH TERİM SONRASI NE YAPTI

Tecrübeli teknik direktör Fatih Terim sarı kırmızılı takımda ki 4. Dönemi de kısa bir süre önce sona ererek yollar ayrılmıştı.

Süper Lig’ de kötü bir performans gösteren sarı kırmızılı takım zirveden bir hayli uzaklaşarak alt sıralara 12. Sıraya kadar gerilediler.

Peki tecrübeli teknik direktör Fatih Terim sonrasında sarı kırmızılı takım Galatasaray neler yaptı?

RUMEN İSİM MİRCEA LUCESCU DÖNEMİ

Fatih Terim 1996 – 2000 yılları sarı kırmızılı takım da ki görevi sonun da takımın başına Rumen teknik direktör tecrübeli isim Mircea Lucescu getirilmişti.

76 yaşındaki Rumen teknik direktör tecrübeli isim Mircea Lucescu sarı kırmızılı takımın başında olduğu sürede 105 maça çıktılar. Çıktıları bu karşılaşmaların 63 ‘Ün de sahadan galip olarak ayrılan sarı kırmızılı takım 22 beraberlik ve 20 de mağlubiyet alarak sahadan ayrıldılar.

Rumen teknik direktör tecrübeli isim Mircea Lucescu ile sarı kırmızılı takım 211 gol kaydederken kalesinde ise 113 gole engel olamamıştı.

Sarı kırmızılı takım ile en büyük başarısı ise Avrupa’ da UEFA Süper Kupa Finalinde Şampiyonluk yaşadılar.

Galatasaray dünya devi olan Real Madrid’i UEFA Süper kupa finalinde 2-1 yenmeyi başardı ve Süper Kupa’nın sahibi olmuşlardı.

SARI KIRMIZILI FORMANIN EFSANESİ G. HAGİ DÖNEMİ

Sarı kırmızılı takımın efsanesi olmuş oyuncularından birisi olan Rumen tecrübeli isim G. Hagi Galatasaray ‘da hem formasını giymiş hem de teknik direktörlük görevini yapmış bir isimdir.

56 yaşındaki tecrübeli teknik direktör G. Hagi ise sarı kırmızılı takım Galatasaray ile teknik direktörlük kariyerinde 47 maça çıkmıştır. 47 maçtan 32’ sinden galip olarak ayrılan sarı kırmızılı takım Galatasaray 9 mağlubiyet almıştı. G. Hagi döneminde sarı kırmızılı takım 91 gol rakip kalelere bırakırken kalesinde ise 40 gole engel olamadılar.

Rumen teknik direktör G. Hagi döneminde ise sarı kırmızlı takım Türkiye Kupası sahibi olmuştu.

İTALYAN TEKNİK DİKREKTÖR R. MANCİNİ

Sarı kırmızılı takıma Fatih Terim sonrasında gelmiş en tecrübeli isimlerden birisi kesinlikle R. Mancini’ dir.

Kariyerinde bir çok başarıya imza atmış olan 57 yaşındaki tecrübeli teknik direktör İtalyan R. Mancini sarı kırmızılı takımın başına 2013 – 14 sezonunda geçmişti.

Sarı kırmızılı takımın başına 46 karşılaşmaya çıkan tecrübeli teknik direktör R. Mancini 24 maçtan galip olarak ayrılırken 13 karşılaşmadan ise beraberlik ile ayrılırken 9 kez de sahadan mağlup olarak ayrıldı.

R. Mancini sarı kırmızılı takımın başında akılları da ki en önemli karşılaşması ise Şampiyonlar liginde B Grubunda yer alan Galatasaray grupta Real Madrid, Juventus ve Kopenhag ile aynı grupta yer alıyordu.

Grubun son maçında Galatasaray ile Juventus ‘ un karşı karşıya geldiği karşılaşmada kar engeli oldu ve maç yarıda kalmıştı. Sahadan galip olarak ayrılan takımın gruptan çıkacağı karşılaşmada 85’ dakikada W. Sneijder ‘in golü ile gruptan çıkan Galatasaray ve R. Mancini için unutulmaz bir gündü.

İtalyan teknik direktör R. Mancini Galatasaray ile kariyerinde Türkiye Kupasını kazanmıştı.