GALATASARAY LİDER GİTTİĞİ LAZİO’DAN LİDER DÖNDÜ

GALATASARAY LİDER GİTTİĞİ LAZİO’DAN LİDER DÖNDÜ

11 Aralık 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

UEFA Avrupa Ligin’ de bu sezon çok iyi bir başlangıç yapan sarı kırmızlı takım Galatasaray lider olarak gittikleri Lazio’ dan lider olarak dönerek adını son 16 takım arasına yazdırmayı başarmış oldular.

Sarı kırmızlı takım Galatasaray E Grubunda oynadığı 6 karşılaşma sonun da oldukça güçlü rakipler ile eşleşerek deyim yerindeyse şampiyonlar Ligi grubunda mağlubiyet almadan topladığı 12 puan ile gruptan çıktılar.

Yeni ve genç tecrübesiz takımı ile buralara kadar zorlu gruptan lider olarak çıkmak sarı kırmızılı takım için oldukça önemli.

Ülke puanı için de gruptan çıkarak bu sezon Avrupa liginde en çok ülke puanına katkı yapan takım da olmak çok önemli olmuş durumda.

Bütün bu olanlar ile beraber sarı kırmızlı takım için artık hayalin de ötesine geçerek neden bir 20 yıl sonra Avrupa’ da bir kupa daha Türkiye’ ye gelmesin.

SARI KIRMIZLI GALATASARAY TAKIMI ÖNCE OYUN KONTROLÜ DEDİ

Galatasaray bu karşılaşmadan istediği oyunu oynayarak planını tamamen sahaya yansıtmış oldular. Zorlu Lazio deplasmanın da beraberliğin yettiği sarı kırmızlı takıma pozisyonun az. Oyunun temposunun düşük, minimum pozisyonlar ile istediğini aldılar.

Oyunda tempo artmadı ancak sarı kırmızlı takım da oyun içinde zaman geçirmek için ne yerde yatan oyuncu oldu neden oldukça kötü bir oyun sergilediler.

Tecrübeli teknik adam Fatih Terim çok iyi kurguladığı analiz ettiği rakibi karşısında oldukça makul kadro ile de sahada olması sonuca ulaşmasına yetti. Karşılaşmada tam bir 0 – 0 lık golsüz bitme havası vardı ki rakip Lazio’ da zaten sarı kırmızılı takımın üzerine gelmekten çekindiler tedbirli oynamaya ittiler onları diye biliriz.

Sarı kırmızlılar orta alan da rakibe baskısı ile orta alandan gelmelerine izin vermezken hep çizgilere iterek rakibin istediği oyunu oynamasına da engel oldular. Çok iyi bir takım savunması nı da istediği gibi skoru da tutarak istediği gibi oyun ile ne rakibe pozisyon verdi ne de şut çeke bildiler.

Geçiş oyununda da rakibe hiç fırsat tanımayan Galatasaray rakibi Lazio’ dan ne maç boyunca baskı yedi nede kontra atak gördüler.

Zoru mücadeleden tamamen istenilen oyun ve skor ile sahadan ayrılmak bu oyuncu grubunun bu etkili oyunu ile kendilerine olan güveni gruplardan da çıkarak bir hayli artacaktır.

SON 16 KALMAK GALATASARAY’A NELER SAĞLAYACAK

Sarı kırmızlı takım UEFA Avrupa Ligine şampiyonlar liginde ön elemeden elendikten sonra Avrupa ligi içinde iki ön eleme maçını da geçerek gruplara kalma başarısını göstere bildiler ki hiç de kolay olmadı.

Grubunda mağlup olmayarak lider tamamlaması da bu sezon yeni uygulanan bir karar ile gruplarını lider tamamlayan takımlar direkt olarak adını son 16 takım adına yazdırmış oldu.

Ön eleme oynamadan son 16 ‘ ya kalan sarı kırmızlı takım büyük avantaj elde etti. Play off serisinde Barcelona, B. Dortmund, Atalanta, Napoli Sevilla, Porto gibi güçlü takımlar ile oynamadan direk son 16 da iyi bir kura da çekmesi ve bu güçlü takımlardan bir iki tanesinin elenmesi Galatasaray için çok iyi olacak.

Galatasaray grubu lider tamamladı maçlar kazandı yenilemedi ve bunun da bir karşılığı vardı ki bu da 8 Milyon Euro üzerinde bir para kasalarına girmiş oldu.

Euro kurunu düşününce sarı kırmızlı takımın önünü bir hayli açacak ve devre arasında transferinde hem kasası güçlü olacak hem de transfer de oyuncuyu daha rahat kadrosuna katma imkanı olacak ki yoluna Avrupa‘da devam eden bir takım ile kim anlaşmak istemez.

Ülke puanına da 17 puan kazandırarak 19. Sıraya kadar düştüğümüz sıralamada yeniden 15. Sıraya yükselmiş oldu.