Galatasaray-Lokomotiv Moskova Maçında Kural Hatası

Galatasaray-Lokomotiv Moskova Maçında Kural Hatası

8 Kasım 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

UEFA Avrupa Ligi’nde gösterdiği performansla birlikte taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazanan Galatasaray, turnuvanın 4’üncü maçında kendi sahasında Rus temsilcisi Lokomotiv Moskova’yı ağırlamış ve maç 1-1 beraberlikle sona ermişti.

Kuvvetli bir oyun oynayan ve bulduğu fırsatların birçoğundan yararlanamayan Galatasaray’ın kurmayları, 1 puanla ayrılan maçta çok ciddi bir kural hatasını tespit etti.

Hakem Sandro Scharer’in aynı oyuncuya 2 sarı kart gösterip kırmızı kart göstermemesi nedeniyle maçın hükmen kendi lehlerine galibiyetini veya tekrardan oynanmasını talep eden Sarı Kırmızılıların talebi önümüzdeki günlerde değerlendirilecek.

Sandro Scharer’in Hatası Büyük

UEFA Avrupa Ligi’nin 4’üncü maçlarında Galatasaray ve Lokomotiv Moskova arasında oynanan maçta Galatasaray özellikle ilk yarıda gösterdiği performansla çok iyi işler çıkarmış ancak oynanan oyun alınan skoru tam olarak yansıtamadığı için Rus temsilcisiyle 1-1 berabere kalmıştı.

İlk yarıda Sofiane Feghouli’nin golüyle öne geçtikten sonra özellikle ikinci yarıda oyundan düşmeye başlayan Galatasaray, Kamaro’nun golünü kalesinde görmüş ve bu gol Sarı Kırmızılıların turnuvada yediği ilk gol olarak kayıtlara geçmişti.

UEFA Avrupa Ligi’nin en az gol yiyen takımı olarak turnuvaya devam eden Galatasaray’ın gündeminde bu maçta hakemin yaptığı kural hatası bulunuyor. Hatırlanacağı üzere maçın son dakikalarında Moskova’nın oyuncusu Dmitry Zhivoglyadov, Kerem Aktürkoğlu’na faul yaptığı için sarı kartla cezalandırılacakken, Diagne topu devam ettirmiş ve avantaj pozisyonu doğmuş ancak bu sefer de Barinov Diagne’ye faul yaptığı için oyun durmuştu.

Diagne’ye yapılan faulün sert olması nedeniyle bir anda gerginleşen ortamın sakinleşmesiyle birlikte oyuncuları yanına çağıran ve Diagne ile Barinov’a sarı kart gösteren Scharer, bu pozisyondan önce Kerem’e yaptığı faul nedeniyle de Dmitriy Zhivoglyadov’a sarı kart göstermiş ve hatta Zhivoglyadov bir hayli şaşkınlığa uğramıştı.

Bu pozisyonda ikinci sarı kartı göstermesine rağmen Zhivoglyadov’a kırmızı kart göstermeyen ve oyuncunun çıkmamasıyla birlikte kural hatası yapan hakem Sandro Scharer’in hatasını tespit eden Galatasaray, konuyla alakalı olarak UEFA’ya başvuru yaptığını açıkladı.

Yapılan açıklamada maçın Galatasaray lehine hükmen galibiyet olarak tescil edilmesinin talep edildiği belirtilirken, eğer bu tescil mümkün değilse maçın tekrarının istendiği kamuoyuyla paylaşıldı.

Galatasaray Hükmen Galip Gelirse Şansı Artıyor

Lokomotiv Moskova maçında alınan 1 puanla birlikte puanını 8’e çıkaran ve en yakın rakibi Lazio’nun 3 puan önünde bulunan Galatasaray, eğer bu maçla alakalı yaptığı başvurudan hükmen galip şekilde çıkarsa puanını 10’a yükseltecek ve halihazırda gayet yüksek olan gruptan çıkma şansını daha da yükseltecek.

Lazio’nun 5, Marsilya’nın 4 ve grup sonuncusu Lokomotiv Moskova’nın 2 puanının olduğu grupta önümüzdeki 2 maçtan birinde 1 puan dahi alsa gruptan çıkmayı garantileyecek olan Galatasaray’ın Lokomotiv Moskova maçından çıkması istenen hükmen galibiyet kararıyla birlikte gruptan lider çıkma şansı da bir hayli artacak.