Galatasaray Muhamed Elneny’i İstiyor

Fatih Terim yönetiminde yeni bir yapılanmaya giren ve kadrosunu büyük oranda gençleştiren Galatasaray, kadrosunu güçlendirmek adına çalışmalara da devam ediyor. Orta sahada Berkan ve Taylan’dan oyun içinde istediği bazı aksiyonları göremeyen Fatih Terim’in bu bölgeye kesin bir takviye istediği bilinirken, basına yansıyan haberlerde de tanıdık isimler öne çıkıyor.

Öne çıkan isimlerden birisi de bir dönem Beşiktaş forması giyen ve gösterdiği performansla başta Beşiktaş’ın teknik direktörü Sergen Yalçın olmak üzere tüm futbol kamuoyunu kendisine hayran bırakan Arsenal’li Muhamed Elneny olarak ifade ediliyor.

Bilindiği üzere Galatasaray, bu sezon başlamadan önce Mısırlı oyuncuyu kadrosuna katmak istemiş ancak transfer gerçekleşmemişti.

Elneny’nin Galatasaray’a Katacakları

Galatasaray’ın Elneny ve Gedson Fernandes isimleriyle ilgileniyor olmasının gerekçelerini anlamakta fayda var. Uzun bir süreden beri çok güçlü ve tekniği kuvvetli 6 numaralar üzerinden bir oyun sistemi kuran Fatih Terim’in bu sezon böyle bir yapıda oyuncusu bulunmuyor.

Hem Berkan’ın hem Cicaldau’nun orta sahaya kattığı dinamizmden memnun olan ve bu iki oyuncuyu bir 6 numara ile desteklemek isteyen başarılı teknik adam bu nedenle yapılacak transfer konusunda da seçici davranıyor. Taylan ve Berkan’ı bu bölgede deneyen Fatih Terim’in yaptığı bu tercihler iki oyuncu adına da başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Yüzü dönük bir biçimde topu uzaklaştırabilme, oyunu açabilme ve kurabilme adına gayet yeterli olan bu iki isim, Galatasaray’a önde baskı yapan takımların baskısını kırabilmek adına oynamaları gereken sırtı dönük oyun konusunda eksiklikleriyle göze çarpıyor.

Rakipler tarafından yapılan baskıda soğukkanlı kalamayan ve pas veya pozisyon hataları yapan oyuncuların yaşadığı bu sıkıntılarla birlikte daha da göze çarpan 6 numara eksikliğini Muhammed Elneny kapatabilir. Oyunun her iki tarafını da oynayabildiğini Sergen Yalçın yönetimindeki Beşiktaş’ta gördüğümüz Elneny, baskı altında topu yönetebilmeyi de Berkan ve Taylan’dan şu anki durumuyla daha iyi yapabilir.

Ancak bununla birlikte Elneny’nin de tam bir 6 numara olduğunu söylemek yanılgıya düşmek olur. Topsuz alandaki meziyetleriyle birlikte savunma performansı gösteren bir oyuncu olan Elneny’nin Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Atiba ve Fenerbahçe’nin önemli oyuncusu Luiz Gustavo’nun bir karışımı olarak düşünülmesi daha doğru olabilir.

Galatasaray’ın İhtiyaç Duyduğu Profil Ne?

Galatasaray’ın orta sahada kurmaya çalıştığı profilde en azından Fatih Terim takımın başında oldukça 6 numaraların önemi devam edecek. Bununla birlikte Sarı Kırmızılıların nasıl bir oyuncu profiline ihtiyacı olduğunu da belirlemesi gerekiyor.

En çok öne çıkan iki oyuncu olan Muhammed Elneny ve Gedson Fernandes benzer özellikleri olan farklı tipte oyuncular. Bilindiği üzere Galatasaray ve Beşiktaş bu iki oyuncuyu yaz transfer döneminde kadrosuna katmak için uğraşmış ancak Pjanic transferinden sonra Beşiktaş bu dosyaları kapatmıştı.

Galatasaray iki oyuncunun transferinde de başarılı olamazken, ara transfer döneminde daha şanslı olacak. Her iki oyuncu da takımlarında istedikleri süreyi alamadılar ve Galatasaray’a sıcak bakıyorlar.