GALATASARAY’DA İŞLER KÖTÜYE GİDİYOR

Süper Lig’in ikinci devresine mükemmel bir performans ile başlayarak 8 de 8 yapan liderlik koltuğuna ambargo koyan sarı-kırmızılı ekip Galatasaray son 2 Süper Lig karşılaşmasında hayal kırıklığı yaratarak 5 puan kaybetti ve liderlik koltuğuna ödediği rakibi Beşiktaş’a kaptırarak 2020/2021 sezonunun Şampiyonluk mücadelesinde çok ağır bir yara almış oldu.

Basında yer alan haberlere göre kolay olması tahmin edilen fikstür kapsamında art arda yaptığı 2 Süper Lig karşılaşmasında üç puanı hanesine yazdırmak yerine toplamda 5 puan kaybeden sarı-kırmızılılarda kadroda yaşanan problemler Türk Telekom Arena Stadı’nın futbola elverişsiz zemine ve karşılaşmaları yöneten hakemlerin vermiş olduğu kararlar takımın gidişatını olumsuz yönde etkiledi.

Üst üste iki haftada 5 puan kaybeden sarı-kırmızılı ekipte yaşanan puan kayıplarının ve sergilenen kötü performansın sebebi ortaya çıktı.

PUAN KAYIPLARININ SEBEPLERİ

Yaşanan sakatlıklar ve karşılaşmalarda görülen kartlar nedeniyle alınmış olan cezalar sarı-kırmızılı ekip Galatasaray’ın ideal ilk 11’ini oluşturmasını sekteye uğrattı.  2020/2021 sezonuna şampiyonluk parolasıyla başlamış olan sarı-kırmızılı takımın ilk 11’ini kestirmek dahil Bir Hayli zorlaştı.

Şubat ayında ortaya çıkan hava koşulları nedeniyle sarı-kırmızılı ekibin Mabedi olan Türk Telekom Arena Stadı’nın top oynamaya elverişsiz zemini puan kayıpları için başka bir sebep olarak görünüyor.

Sarı-kırmızılı ekip Galatasaray’ın dünyaca ünlü teknik direktörü Fatih Terim ve sarı-kırmızılı formayı terleten oyuncular bu durumdan dert yanarken konuk ekipler bu durumu sarı-kırmızılı ekipten puan koparma fırsatı olarak görüyor.


OYUNCU PERFORMANSLARI

Sarı-kırmızılı ekibin kış transfer döneminde kadrosuna kalkmış olduğu bazı isimler performans anlamında düşüş yaşarken eleştiri oklarının hedefi oldular. 

Mısır’ın Zamalek kulübünden bir buçuk yıllığına 2.000.000 dolar ödenerek takıma dahil olan ve kiralık sözleşmesi bitmesinin ardından 4.000.000 dolar ödenmesi durumunda kalıcı olarak transfer edilebilme opsiyonu bulunan Mustafa Muhammed dışındaki bazı isimlerin performans anlamında sorgulanmaya başladı bilgisi edinildi. 

Fransa’nın Monaco kulübünden kiralık olarak takıma katılan yetenekli sol açık Henry Onyekuru Süper Lig kapsamında oynamış olduğu ilk 2 karşılaşmada harika bir performans göstermesinin ardından diğer karşılaşmalarda adeta yokları oynadı ve Galatasaray’ın geçtiğimiz hafta 2 puan kaybetti Demir Grup Sivasspor karşılaşmasında iyi çok önemli pozisyonu değerlendiremedi.

Galatasaray’ın büyük umutlarla transfer ettiği ve bir türlü çözülemeyen sağ bek sorununun çözüleceğini düşünülmesine sebep olan Yedlin formayı takım arkadaşı Martin Linnes’e kaptırdı. 

Sarı kırmızılı ekibin son 2 haftada 5 puan kaybetmesinin bir başka sebebi ise karşılaşmaları yöneten hakemlerin vermiş olduğu kararların etkili olduğu düşünülüyor. 

Ankaragücü video adresinden sonra yapılmış olan Demir Grup Sivasspor karşılaşmasında dakikalar 59’u gösterirken Onyekuru ya atılan çekme sonrasında karşılaşmanın hakimim oyuncuyu kırmızı kart ile cezalandırmaması büyük tepki topladı.