Galatasaray’da Yaz Transfer Dönemi Nasıl Geçti

Sarı kırmızılı takım yeni sezona başkan değişikliği ile başladılar. Başkan Burak Elmas seçimden sonra tecrübeli teknik direktör Fatih Terime teslim edilen takımda yeni yapılanma başlayacaktı. Bu sezon farklı olarak tecrübeli hoca Fatih Terim ve yönetimin kadroda ki yapılan yeni planlaması oldu.

Haziran’dan Bugüne Ne Galatasaray

Yeni sezon için sarı kırmızlı takım 14 Haziranda toplandılar. Hazırlık süresince kadroda bir transferler yapan sarı kırmızılı takım kadrolarını gençleştirme gittiler. Bu planlama sürecinde sarı kırmızılı takım genç ve potansiyeli yükse oyuncular ile kadrosunu güçlendirir iken ileriki dönemler de ise ekonomik olarak kadrosuna kattıkları oyuncular dan büyük beklentilere yönelik girişimler başladı.

Sarı kırmızılı takım bu sezon tam 11 yeni futbolcu ile kadrolarını güçlendirdiler. Bu futbolcuların 6’sı yabancı 5’i de yerli oldular.

Galatasaray ilk olarak transfer sezonunu 28 yaşındaki Orta saha Aytac Kara ve Stoper Alpaslan Öztürk’ü kadrolarına katarak başladılar.

Birçok genç isimler ile kadroya katılan 11 oyuncunun yaş ortalaması 23,72 oldu. Savunmada Victor Nelsson, Sacha Boey Orta sahaya Olimpiu Morutan, Gustavo Assunção, Berkan Kutlu Forvete Halil Dervisoglu’ nu alarak oldukça genç ve dinamik bir kadroya sahip oldular.

Sarı kırmızılı takımda savunmada ve orta sahada yabancı oyuncular forma savaşı verecek ki bunlara yerli olarak Kerem, Taylan, Berkan, Barış, Arda, Oğulcan ve Halil 3 yerli oyuncudan birisi olacaklar.

Gelen oyuncular kadar kadroda düşünülmeyen oyuncular ile de yollar ayrıldı. 35 yaşındaki Kolombiyalı golcü Falcao ile karşılıklı olarak anlaşılarak ayrılan oyuncu Rayo Vallecano’ ya transfer oldu. Sözleşmesi sona eren oyuncular ile de Martin Linnes, Ryan Donk ve Şener Özbayraklı ile de yeni sözleşme imzalanmayarak yolları ayırdılar.

Takımda düşünülmeyen ve tecrübe kazanması için başka takımlara da 12 futbolcu kiralayan sarı kırmızılı takım Emre Akbaba, Yunus Akgün, Ali Yavuz Kol, Okan Kocuk, Ozornwafor, Emin Bayram ve Emre Taşdemir başka takımlara kiralanarak tecrübe kazanmaları beklenecek.

Transferlerin Maliyeti Ne Kadar Oldu?

Sarı kırmızılı takım kadrolarına yerli ve yabancı birçok oyuncu ile güçlendirdiler. Bu transferler de sarı kırmızılı takımın kasasından 23,6 Milyon Euro Bonservis bedeli çıkmış durumda. Burada bazı oyuncuların aldığı yıllık ücret ve ödenen bonservis bedellerinin bir kaçı açıklanmadı.