Galatasaray’ın Başı Cezalarla Belada

Bu Defa Genç Yıldız Ceza Aldı

Galatasaray’ın başı cezalardan kurtulmuyor. Fatih Terim, Marcao, Arda Turan ve daha birçok isim, sarı kırmızılı takımın yöneticileri ve oyuncuları gerek gördükleri kartlar sebebiyle gerekse de maç sonu yaptıkları açıklamalar sebebiyle 2020 yılında birçok ceza almıştı.

Son olarak Fatih Terim Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından 5 maç ceza almış ve kararın Tahkim Kurulu’na götürülmesinin ardından tecrübeli hocanın cezası 4 maça indirilmişti.

Sarı Kırmızılı takıma bir şok da Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’ndan geldi. 22 Mart 1996 doğumlu genç hücum oyuncusu Oğulcan Çağlayan 2020 – 2021 sezon başında bonservisi elinde olarak sarı kırmızılı takım ile anlaşmaya varmış ve sözleşme imzalamıştı.

2019 – 2020 sezonunda Çaykur Rizespor forması giyen Oğulcan Çağlayan, sezon sonu sözleşmesini tek taraflı feshetmişti.

Oğulcan Çağlayan’ın sözleşmesini tek taraflı feshetmesi üzerine Çaykur Rizespor yönetimi TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurmuştu. Davayı inceleyen TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu hem futbolcuya hem de oyuncu boştayken onu kadrosuna katan Galatasaray’a ceza kesti.

Alınan karara göre son günlerin formda ismi Oğulcan Çağlayan 6 resmi maçta forma giyemeyecek. Öte yandan Galatasaray ise Çaykur Rizespor’a Oğulcan Çağlayan’ın bir önceki bonservis bedelini ödeyecek. Bilindiği üzere Oğulcan Çağlayan 22 Temmuz 2016’da 1,2 milyon Euro Bonservis bedeli ile Çaykur Rizespor’a transfer olmuştu.

TFF UÇK tarafından alınan bu karar doğrultusunda Galatasaray’ın Çaykur Rizespor’a 1,2 milyon Euro ceza bedeli ödemesi gerekiyor.

Yorum

Öncelikle sarı kırmızılı yönetimin kararı Tahkim Kuruluna taşıyacağı aşikar. Ancak olayları neden sonuç ilişkisi içerisinde incelediğimizde, Oğulcan Çağlayan’ın 2019 – 2020 sezonunda Çaykur Rizespor’da neden mutsuz olduğuna bakmamız gerekir.

Genç isim geçen sezon Çaykur Rizespor ile 22 Süper Lig maçında yalnızca 1312 dakika görev yapmış ve 3 gol atabilmişti. Genç bir oyuncu için düzenli forma giymek gelişimi açısından çok mühim.

Çaykur Rizespor bunu sağlayamazken Oğulcan’ın sözleşmesindeki +1 yıl opsiyonu oyuncu istemezken devreye soktu ve genç isim bunu tek taraflı reddetti.

Genç oyuncuların gelişiminin önüne böyle ket vurulurken, bonservisi elinde olan Oğulcan genç isimlere daha çok şans vereceğine inandığı Fatih Terim’in Galatasaray’ına gitti.

Galatasaray’da 2020 – 2021 sezonunda 11 maçta 635 dakika görev alan Oğulcan’ın 3 gol ve 1 asist yaparak geçen sezonki gol sayısına daha sezon arası gelmeden ulaştığını görüyoruz.

Son kararı değerli okurlarımıza bırakırken, TFF’nin verdiği bu cezanın; genç bir oyuncunun kendi gelişimi için aldığı kararın yanlış veya doğru olduğunu mu yoksa şirketleşen futbol kulüplerinin kasasını doldurmak için yaptığı bir başka avukatlık cambazlığı mı olduğunu düşünmenizi ve vicdanınızı ortaya koyarak karar vermenizi istiyorum.