Galatasaray’ın Bu Sezonki Performansı

23 maçı geride bırakan sarı kırmızılılar yalnızca 7 maçtan galibiyet ile ayrılırken 6 maçtan da beraberlik ile ayrılmıştı. Galatasaray bu sezon 10 maçtan mağlubiyet ile ayrıldı. 23 maçta Galatasaray rakip fileleri 28 kez havalandırırken 33 kez de topu kendi ağlarında gördü.

Bu performanslar ışığında Galatasaray 27 puan ile 15. Sırada düşme hattının 3 puan uzağında yer alıyor.

Galatasaray’ın Sorunlarından Bir Tanesi Kaleci

Bu sezon Galatasaray oldukça iyi oynadığı maçlar sergilemiş olsa da birçok maçta öne geçmesine rağmen sonuç almayı başaramadı. Bu sorunun sebepleri ise şu şekilde;

  1. Rotasyonda yer alan oyuncuların kalitesinin Galatasaray seviyesinin çok uzağında yer alması.
  2. Skor üretmesi beklenen isimlerin yakaladığı pozisyonlarda başarı ile ayrılma yüzdelerinin çok düşük olması ve pozisyonların bol keseden harcanması
  3. Takım kadrosunda bulunan birçok oyuncunun çok kez bireysel hatalar ile gol yedirmesi ve bunu çok kez tekrarlayan isimlerinde kaleciler olması oldukça büyük bir sorun oluşturuyor.

Galatasaray’daki bu üç sorundan 3. Olan kaleci performansları ve hatalarını ele alalım.

Bu sezon Galatasaray kalesinde rakip takımlar 27.45 xGA üretmeyi yani karşı takımdan gol beklentisi üretmeyi başarmış fakat Galatasaray kalecileri o kadar kötü kurtarış istatistikleri yakalamış ki ağlarında 33 gol görmeyi başardı.

Burada eleştirilmesi gereken birçok isim var öncelikle kadroda bulunan Fernando Muslera’nın yaşının ilerlemesi ve bunun getirdiği refleks hızı ve odak kaybı gibi meseleler. Fernando Muslera Galatasaray’da geçirdiği süreçte çok başarılı performanslar sergilese de geçen sezondan bu yana istenilen düzeye kendi eski seviyesine bile çıkmayı başaramadı.

Bir diğer sorun ise kadro planlaması Fernando Muslera ile forma yarışına girebilecek hatta Galatasaray seviyesinde performans gösterip yedek kalecilik yapabilecek herhangi bir ismin şu anda kadroda yer almaması.

Galatasaray yönetiminin ise kiralık gönderilen hem Okan Koçuk hem de Batuhan Şen’in sözleşmesine geri çağırma maddesinin konulmaması büyük bir hata. Bunun aka bininde ise kadroya rotasyona girebilecek büyük takım kalesinde sırıtmayacak bir ismin transfer edilememiş olması büyük sorun teşkil ediyor.

Galatasaray’da Kaleci Transferi Adaylardan Sinan Bolat

Daha önce Galatasaray kalesini kısa bir sürelide olsa korumuş olan milli kaleci Sinan Bolat, Galatasaray’ın yeni teknik ekibinin raporu doğrultusunda istediğini belirttiği kaleci transferi için yönetimin listesindeki bir isim.

Galatasaray yönetimi sezon başında hem Batuhan Şen hem de Okan Koçuk’u kiralarken göndermiş olduğu kulüpler ile imzaladığı sözleşmeye geri çağırma maddesi koymamış olması bu iki kalecinin başarılı performans gösteriyor olmasına rağmen geri çağırılamamasına sebep oluyor.

GZT Giresunspor yönetimi transfer tahtasının kapalı olduğu için Okan Koçuk’un ayrılmasına izin vermezken bu kiralama iptali için Galatasaray’dan transfer tahtalarının açılabilmesi için maddi talepte bulundu.

Bunun akabininde Galatasaray yönetimi daha önce kısa bir sürede olsa Galatasaray forması terletmiş olan Sinan Bolat’ın kulübü Gent ile temasa geçti ve hem yerli olan hem de kendi takımında oynadığı için hazır durumda olan oyuncunun transferi için çalışılıyor.