Galatasaray’ın Golcü Arayışı

2021/2022 sezonunun başlangıcından 8. Haftasına kadar geldiğimiz bugünlerde ligde santraforlarından en az verim alan takımlardan birisi Galatasaray. Mustafa Muhammed, Mbaye Diagne ve Halil Dervişoğlu rotasyonundan oluşan santrafor hattının Galatasaray’ın attığı 10 golden sadece 2’sine katkı sağlamış olmaları da bu durumun ne kadar önemli bir problem olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bu durumun farkında olan Fatih Terim’in özellikle gol dışındaki katkısı da sıfıra yakın olan Mustafa Muhammed ile yolları ayırarak onun yerine daha iyi bir golcü oyuncu istediği de basına yansıyan haberler arasında.

Ricardo Pepi İhtimali

Çıkan haberlerde Galatasaray’ın Amerikan Futbol Ligi olan MLS’te mücadele eden FC Dallas’ın golcüsü Ricardo Pepi’ye ciddi bir ilgisinin olduğu ifade ediliyor. Bu ilgiye yönelik olarak 27 Eylül tarihinde oynanan FC Dallas-Vancouver maçına gözlemcilerin gönderildiği ve oyuncunun canlı olarak da izlendiği belirtilirken, Ajax ve Roma gibi önemli takımların da oyuncuya talip olan takımlar arasında olduğundan bahsediliyor.

Bu sezon çıktığı 25 maçta 12 gol ve 2 asist ile doğrudan 14 gole katkıda bulunan Pepi’nin geleceğin yıldız adaylarından biri olacağına dair yorumlar olan oyuncunun güçlü bir fiziğe ve 1.85’lik bir boya sahip olduğu ve 2.5 milyon Euro’luk piyasa değerine sahip olduğu biliniyor.

Yorum: Kurbağa mı Prens mi?

Ricardo Pepi’nin geleceğinin açık olduğu ve önemli bir oyuncu olma ihtimalinin bulunduğu şüphesiz ortada. Ancak bu oyuncuyu transfer ederken Galatasaray’ın oyuncudan ne beklediğini ve Galatasaray’ın da ihtiyacının ne olduğunu doğru tahlil etmesi oldukça önemli.

Aslan Galatasaray eğer ara devrede transfer edeceği oyuncudan ciddi bir gol sayısı bekliyor ise genç yaşından daha önemlisi sadece MLS Ligi’nde forma giymiş olan bir oyuncudan bu gol sayısını hemen alabilir mi, emin olmak zor.

Beşiktaş’ta geçtiğimiz sezon 19 gole katkı veren Cyle Larin’in geldiği ilk sezonda ne kadar ham bir oyuncu olduğunu ve bu yüzden başka bir takıma kiralandığını, yine MLS Ligi’nden bu sezon başında Fenerbahçe’ye transfer olan Diego Rossi’nin de fizik açıdan ligde ne kadar zorlandığını düşündüğümüzde Ricardo Pepi’nin de haklı olarak bir hazırlık sürecine ihtiyacı olabilir.

Hal böyle olunca, tıpkı hikayedeki gibi kurbağadan prens çıkarmak mümkün ancak bu ligin kurbağayı da prense çevirme riskinin olduğu unutulmamalı.