Galatasaray’ın Ocak Ayı Planlamaları

Yeni bir yapılanmaya girerek genç oyuncuları kadrosuna katan ve uzun vadeli hedefler belirleyen Galatasaray’da sezonla birlikte transfer çalışmaları da sürüyor.

Orta sahaya ve kaleye takviyeler yapmak isteyen Galatasaray’da yaz transfer döneminde görüşülen kulüplerin kapısı tekrar çalınacak. Ocak ayı harekatında en çok öne çıkan iki isim ise İrfan Can Eğribayat ve Gedson Fernandes olarak ifade ediliyor.

İrfan Can Eğribayat’ın Önemi

Galatasarayın ve Türk futbolunun efsanesi haline gelen Fernando Muslera’nın belirli bir yaşa gelmiş olması, Uruguay ile çıktığı mücadelelerden çok yorgun dönmesi ve özellikle bu sezon formunda yaşadığı düşüş, Sarı Kırmızılıları kaleci arayışına itti. Uzun vadeli planlamada yabancı kuralını da hesaba katan Galatasaray’ın kaleci olarak ilk hedefi ise Göztepe’de forma giyen İrfan Can Eğribayat olarak belirlendi.

Yaz transfer döneminde de görüşülen ancak sonuç alınamayan oyuncuyla alakalı girişimlerini arttıracak olan Galatasaray, oyuncuyu ara transfer döneminde kadroya katmayı planlıyor. Yeni nesil kaleciler arasında performansıyla dikkat çeken İrfan Can’ın da Sarı-Kırmızılı ekipte forma giymek istemesi Galatasaray’ın avantajına olacak gibi duruyor.

Adanaspor altyapısında yetiştikten sonra 2020/2021 sezonunda Göztepe’ye transfer olan İrfan Can Eğribayat’ın Transfermarkt’a 3 milyon Euro’luk bir değeri bulunuyor. İki sezondur Göztepe kalesini koruyan İrfan Can, İzmir temsilcisiyle çıktığı 45 lig maçında 64 gol yedi ve 8 maçta kalesini gole kapatmayı başardı.

Gedson Fernandes Israrı

Galatasaray’ın geçtiğimiz sezonun ara devresinde kiraladığı ve performansından oldukça memnun kaldığı Gedson Fernandes’e yönelik yaz transfer döneminde de temasları olmuş ve Beşiktaş ile bir rekabete girilmişti. Gedson bu dönem içerisinde Türkiye’ye dönmese d ara transfer dönemi için Galatasaray’ın temasları devam ediyor.

Berkan ve Cicaldau’nun performansından memnun olan ve Gedson’un da gelmesiyle orta sahadaki ana planını tamamlayacağını düşünen Fatih Terim’in bu isteğine yönelik olarak Galatasaray yönetimi Benfica ile görüşerek oyuncuyu renklerine bağlamayı planlıyor.

Benfica’nın yaz transfer döneminde 15 milyon Euro’luk bonservis talebi nedeniyle gerçekleşmeyen transfer için ara transfer döneminde 10 milyon Euro gibi bir teklif yapılacağı ifade ediliyor.

Tıpkı İrfan Can gibi Gedson Fernandes’in de Galatasaray’da forma giymek istemesi de yönetimin elini güçlendiren faktörlerden biri olacak gibi duruyor.