Galatasaray’ın Ölüm Grubunda İlk Rakip Lazio

Sezona ilk 4 haftada 8 puan toplayarak başlayan Galatasaray, Uefa Avrupa Ligi ilk maçında Lazio ile karşılaşacak. Zorlu maç öncesinde Sarı kırmızılıların maç içerisinde yaşanan performans dalgalanması, teknik heyeti ve taraftarı oldukça düşündürüyor.

Marcao Takıma Dönüyor

Geçen sezon İskoç ekibi Rangers’a yenilerek Uefa Avrupa Ligine katılamayan Galatasaray, bu sezon kurduğu genç kadroyla bunu başardı. Avrupa Liginin en zorlu gruplarından birine düşen Sarı kırmızılılar 1. Torbadan gelen İtalyan ekibi Lazio’yu evinde konuk edecek. Karşılaşma öncesinde Sarı kırmızılılardaki en büyük sorun oyun içerisindeki büyük düşüşler.

Kasımpaşa ve Trabzonspor karşısında hızlı başlayıp istediği oyunu ortaya koyan sarı kırmızılı ekip, ikinci yarılardaki performansı sebebiyle puan kaybı yaşadı. Taraftarlar, zorlu maç öncesinde takımın maç içerisinde gösterdiği dengesiz oyun sebebiyle karamsarlar. Uefa Avrupa Ligi listesine yazılan ve takımla çalışmalara başlayan savunmanın en önemli oyuncusu Marcao bu maçta 11 başlaması bekleniyor.

Lazio’nun Tempolu Oyunu Düşündürüyor

Trabzonspor maçının ilk yarısında hücumda etkili olan Galatasaray, ikinci yarıda yapılan değişiklikler sebebiyle aynı oyunu sürdüremedi. Hücumda Kerem, Halil, Morutan, Cicaldau ve Emre Kılınç gibi hareketli ve dinamik oyuncuların etkisiyle Trabzon savunmasının dengesini bozmayı başarmıştı. Halil’in gelişiyle birlikte Galatasaray’ın hücum kalitesi daha da arttı. Halil sadece kendi oyunuyla değil takım arkadaşlarının performansını yukarıya çekebilecek meziyette bir oyuncu olduğunu daha ilk maçında gösterdi.

Forvetteki hareketli oyununu top tekniğiyle birleştirince kanatlarda bulunan Kerem ve Emre’ye boş alan yaratan ve  Morutan’ın kalitesini daha da yukarıya çeken bir oyuncu olduğunu gösterdi. Morutan’ın Trabzon maçının ilk yarısında savunma arkasına attığı  kilit pasları ve yaptığı başarılı driplinglerle takımda onun profilinde başka bir oyuncunun olmadığını ve takımın hücum liderliğini üstlenecek yetenekte olduğunu göstermişti.

İkinci yarıda oyundan çıkmasıyla Sarı kırmızılı takımın hücum varyasyonlarının ne kadar azaldığını gördük. Babel ve Aytaç gibi temposuz oyuncuların oyuna girmesiyle Galatasaray’ın temposunun ne kadar düştüğünü görmüş olduk. Yedek kulübesiyle ilk 11 arasındaki oyuncu farkı, Galatasaray’ın en azından devre arasına kadar zorlu maçlar beklediğinin göstergesi.