Galatasaray’ın Santrafor Formülü

Ligin ilk 7 haftasında santraforlarından sadece 2 kez skor katkısı alabilen Galatasaray, Çaykur Rizespor maçında Mustafa Muhammed’in 2 golü ve Diagne’nin son goldeki asistiyle sevindi.

Hücumcularından daha fazla verim alması gerektiğini düşünen Fatih Terim ve ekibi ise oyuncuların özelliklerine göre bir formül oluşturarak Halil Dervişoğlu’nu yardımcı forvet rolünde oynatmayı planlıyor.

İç Sahada Diagne Tercihi

Halil Dervişoğlu’nun yardımcı forvet olarak oynatıldığı iç saha maçlarında santrafora ise Mbaye Diagne yerleştirilecek. Mbaye Diagne’nin uzun boyu ve güçlü fiziğiyle ileride top tutabilme yeteneğinin yanı sıra oyuncunun güçlü vuruşları ve bitiriciliği Galatasaray’ın hücum kozu olacak.

Kerem Aktürkoğlu ile de oyun içinde iyi bir uyumu olduğu gözlemlenen Senegalli oyuncunun Çaykur Rizespor maçında yaptığı asist de onun oyun profilindeki değişimlerin habercisi olarak görülebilir.

Bilindiği üzere –tartışmalı da olsa- Mbaye Diagne çok uzun bir mesafede top sürerek topu rakip ceza sahasına sürmüş ve attığı güzel pasla Morutan’ın golle buluşmasına katkıda bulunmuştu.

Pas istasyonu olarak kendisini iyi konumlandıran ve doğru koşularla rakip savunmacılar arasında boşluklar yaratabilen Diagne’nin iç sahada oynanacak Konyaspor maçında sahada olması bekleniyor.

Dış Sahada Mustafa Muhammed’in Katkısı

Deplasmanda oynanacak maçlarda ise formayı Mustafa Muhammed giyecek. Uzun bir süre boyunca formsuz ve isteksiz bir görüntü sergileyen Mısırlı oyuncu, Çaykur Rizespor maçında attığı gollerle morallendi ve takımına da katkıda bulundu. Fatih Terim’in oyuncusunu dış sahada kullanmak istemesinin altında ise Muhammed’in ileri uçta oluşturduğu pres gücü yatıyor.

Maç boyunca rakip savunmacıları presiyle yıpratan Mustafa Muhammed’in bu özelliği takım arkadaşlarının da yüklenebilmesine ve rakibin hata yapmasına neden olabiliyor. Bununla birlikte oyuncunun tek özelliği presi de değil.

Hava toplarında vasat üstü bir seviyede olmasına rağmen iyi goller atabildiğini gösteren Mustafa Muhammed, sert ve doğru yere çektiği şutlarla maçın her anında bir gol tehlikesi yaratabiliyor. Mısırlı oyuncunun yeteneklerine hep güvenen Fatih Terim’in iç ve dış sahalara yönelik bir formül oluşturmasında sıkışık fikstürün ve oyuncu sağlığının da önemi çok büyük.

Teknik ekip de bu formülü kullanarak oyuncuları dinlendirmek ve hepsinden verim alabilmeyi ümit ediyor.