Galibiyet ile Sezonun İlk Yarısını Tamamlayan Galatasaray Takviyeler İçin Kolları Sıvadı

Galatasaray Sezon başında yapılan Başkanlık seçimi ile göreve gelen Başkan Burak Elmas yönetimi Galatasaray’ın geleceği ve sürdürülebilir kurumsal bir yapıya kavuşması için çalışmalara başladı. Bu motto doğrultusunda adımlar atmaya başlayan Galatasaray’ın yeni yönetimi futbolda da bu fikir ışığında yapılanmaya giderek kadroya genç, gelecek vaat eden ve ilerde gerçekleşebilecek satışlar ile gelir elde edilebilecek bir yapıya kavuşmayı hedefliyordu.

Bu yapı içinde transfer çalışmaları yürüten sarı kırmızılılar yaz transfer döneminde oldukça önemli bir yatırım yaparak genç ve potansiyel sahibi oyuncuları kadrosuna katmış hatta UEFA Avrupa Ligi’nde gösterilen başarılı performans ile kısa bir sürede bile oyuncuların değerleri artmış hatta bazı oyuncuları gözlemleyen takımların olduğu sıkı takibe alınıp durumlarının sorulduğu bazı isimler için ise resmi olmasa da tekliflerin olduğu aktarılmıştı.

Sezon başında 23,5 milyon € gibi ülkemiz için yüksek bir meblağ olan fakat günümüz futbolu için oldukça cüzi bir meblağa transferlerini tamamlamıştı. Kurulan bu kadro daha sezon tamamlanmamış olmasına rağmen meyvelerini verdi her ne kadar süper ligde istenilenden oldukça uzak bir performans sergilemiş olmasına rağmen UEFA Avrupa Ligi’nde grup aşamasını namağlup lider bir şekilde grup aşamasını tamamlayan sarı kırmızılılar adını son 16 turuna yazdırmayı başardı.

Bu başarının ardından Galatasaray şu ana kadarki turnuva aşamalarında 13 milyon € başarı bonusu elde etmeyi başardı yayın haklarından da yaklaşık olarak ise 4 milyon € gelecek olması ile birlikte 17 milyon €’ya yakın bir miktar gelir elde edecek. Yapmış olduğu yapılanmadaki transferlerini taksitli olarak transfer etmiş olan Galatasaray 23,5 Milyon €’luk harcamasının 17 milyon €’sunu çıkartmış oldu.

Galatasaray’da Takip Altındaki Ayrılık Olabilecek İsimler

Takımdan ayrılacak ilk isim hem sezonun ilk yarısında hiç verim alınamayan hem de yabancı sınırında yer kaplayan Gustavo Assuncao ile yollar ayrılacak ve kiralık sözleşmesi feshedilecek. Genç oyuncu ile yolların ayrılmasının ardından takımın en maliyetli isimlerinden olan Sofiane Feghouli ve Ryan Babel’inde takımdan ayrılması gündemde fakat Galatasaray UEFA Avrupa Liginde sonraki turlar için yalnızca 3 isim yazabilecek bu yüzden bu yüksek maliyetli iki isim ile yollar ayrılmayabilir.

Hem maliyetli hem de yabancı sınırında yer kaplayan bu isimlerin yanı sıra Mbaye Diagne ve Luyindama’ninda takımdan ayrılabileceği ve elde edilebilecek bütçe ve harcama limitindeki boşluk ile transferler yapılması gündemde.

Bu isimlerin yanı sıra Patrick Van Aanholt, Berkan Kutlu, Kerem Aktürkoğlu, Taylan Antalyalı, Marcao Teixeira ve Mostafa Mohamed için takipler olduğu bu oyuncuların takımdan ayrılmasının gündemde olduğu özellikle yerli isimler için ciddi miktarlarda bonservis ücreti ile sarı kırmızılı camianın nabzının yoklandığı bilgisine ulaşıldı.

Galatasaray’da Transfer Yapılacak Bölgeler

Bu bölgelerden ilk sırada yazılabilecek olanı orta saha çünkü Galatasaray’da herhangi bir sakatlık ya da ceza durumunda takımın oyununun aynı şekilde sürdürülemediği hatta aynı zamanda maç içerisinde değişikliklerde bile takımın oyununun geriye gittiği net bir şekilde görülüyor.

Bu konular ışığında Galatasaray’ın orta sahaya kaliteli isimleri katması ilk 11’in kalite seviyesini arttırması gerekiyor. Burada ilk isim ise sezon başında gerçekleşmemiş olan Gedson Fernandes transfer gerçekleşecek. Bir diğer kalite transferi ise kanatlarda da görev alabilen Yusuf Yazıcı transferi.

Lille’de forma şansı bulamayan Yusuf Yazıcı için takımı da başka bir takımda forma giyerek form yakalamasını istiyor fakat burada en büyük problem Trabzonspor’dan transfer edilirken Türkiye’den yalnızca Trabzonspor forması giyebilir maddesi bu sebeple Yusuf Yazıcı’nın Galatasaray’a transferi oldukça zor görünüyor.