GENÇ ATLET İLYAS ÇANAKÇI’NIN HAYAT HİKAYESİ

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün atletizm branşında atlet olan İlyas Çanakçı oldukça sıra dışı bir hayat hikayesine sahip. Çocukluğunda düğünlere katılarak pilav satan ve bu şekilde hayatını geçindirmeye çalışan milli atlet İlyas Çanakçı, şimdi ise hayali olan Tokyo Olimpiyatlarına katılmak için hırslı bir şekilde çalışıyor.

İlyas Çanakçı, spor ile lise hayatında tanıştı. Lisede deden eğitimi dersinde spor seçmelerine katılmak isteyen fakat hocası tarafından seçilemeyen İlyas, arkadaşlarının desteklemesiyle listeye seçildi.

Beden Eğitimi dersine giren Tuğba Hocanın yönlendirmeleriyle spor alanında ilerleyen milli atlet ilk başta annesi tarafından desteklenmedi. Spor hayatı futbolla başladı, daha sonra muaythai ile devam eden İlyas, daha sonra atletizm ile tanıştı.

19 yaşındaki atlet, bu kadar genç yaşına rağmen hayatında birçok başarı elde etti. İlyas Çanakçı, U18 yer aldığı dönemde, U20 yarışlarına katılarak Balkan ikincisi oldu. Bu yarışlarda ilk kez milli oldu ve hayatında ilk kez madalya kazandı.

Viyana Klasik Salon Yarışları’nda yarışan İlyas Çanakçı, 400 metre koşusunda 47.03’lük performansıyla genel sıralamada ikincilik elde ederek kendi atletizm kariyerinde en iyi derecesini yaptı.

Daha sonra gençlik klasmanında yarışmaya başlayan İlyas Çanakçı, burada da birçok rekora imza attı. Genç klasmanında yarışırken 300 metre yarışlarında büyükler rekoru kırdı.

2019 yılında İsveç’in Boras şehrinde düzenlenen U20 Avrupa Atletizm Şampiyonası’na 4×400 takımıyla katılan İlyas Çanakçı, takımla birlikte birincilik kazandı.

Genç sporcunun şu an için tek hayali olimpiyatlara katılmak. 4×400 ekibiyle 2021 Olimpiyatlarına katılarak başarı elde etmek istiyor. 2024 Olimpiyatlarında ise bireysel olarak yer almak istiyor.

Genç Milli Atlet Babasız Büyüdü

Babasız büyüyen genç atlet İlyas Çanakçı bu sebepten dolayı çocukluğunda maddi sıkıntılar yaşadı. Annesinin çabalarıyla geçinmeye çalışan aile büyüyen İlyas, lisede eğitim görmeye başladığı zaman kendisine harçlık olması için garsonluk yapmaya başladı.

Düğünlerde pilav dağıtma işine giden milli atlet, düğün başına 50 TL alıyordu. Hafta sonu iki düğün olduğu zaman 60 TL harçlık kazanıyordu.

İlyas Çanakçı Ukrayna’da Birinci Oldu

Genç milli atlet İlyas Çanakçı, Ukrayna’nın Sumy şehrinde devam eden Ukrayna Salon Şampiyonası’nın ikinci günün finallerinde birinci oldu. İlyas, 400 metre final yarışında 47.34’lük derece koşarak birincilik elde etti.