GENÇ YILDIZ ALPEREN ŞENGÜN

ING Basketbol Ligi’nin siyah beyazlı ekibi Beşiktaş Icrypex ve Erkek Basketbol A Milli takımımız 12 Dev Adam’ın yıldızı Alperen Şengün, genç yaşlarında ortaya koymuş olduğu performansla sporseverlere büyük bir coşku aşıladı.

18 yaşındaki ulusal basketbolcumuzun resitalini gün be gün seyretme fırsatına erişebiliyoruz. Avrupa’da, 2002 doğumlu basketbolcular içinde yüksek potansiyeliyle öne çıkan oldukça fazla star talibi var.

Usman Garuba, Roko Prkacin, Moussa Diabate, Boris Tisma, Paolo Banchero benzer biçimde genç oyuncuların parladığı bu sınıfta, 2020-2021 sezonunun en etkisi altına alan istatistiklerinden biri Alperen Şengün’e ait.

Edinilen verilere göre, 2000 yılı ve daha sonra doğan Avrupalı kabiliyetler içinde en yüksek rakam ortalaması, 22.8 ile Filip Petrusev’e ait. Sırp oyuncuyu 19.5 ile ulusal yıldızımız Alperen Şengün takip ediyor. Ribaunt tablosunun tepesinde de Alperen var.

Genç oyuncu, ustalaşmış liglerde savaşım eden ve minimum 10 maça çıkmış oyuncular içinde, 9.5 ile maç başına en çokca ribaundu çeken NBA talibi olarak göze çarpıyor. Alperen ayrıca, aynı skala ile incelendiğinde, blok tablosunda da zirveyi hiç kimseye bırakmıyor.

DÜZENLİ OYNAMASI FARK YARATIYOR

Henüz 19 yaşını doldurmamış bir oyuncu için, üst ligde tertipli zaman almak ve rol dağılımında takımın en mühim parçalarından biri olabilmek büyük bir fırsat. Geçtiğimiz yıl, yaklaşık 13 dakika sahada kalan Alperen, ortalama 6 rakam ve 4 ribaunt averajlarıyla sezonu noktalamıştı.

Beşiktaş Icrypex’in “gençlik projesi” ile takıma katılan genç star, sahada kalmış olduğu sürenin yaklaşık 28 dakikaya çıkmasıyla ligin en dominant uzunlarından biri haline geldi.

Aynı yaşlarındaki birtakım star adaylarına göre, THY Avrupa Ligi tecrübesi yönünden noksan olmakla beraber ulusal oyuncumuz, kendi sınıfının kulüp ve ulusal ekip düzeyinde en mühim rol biçilen isimleri içinde bulunuyor.

KLASİK UZUN TABULARINI YIKIYOR

Tüm müspet yönlerinin yanında, Alperen Şengün’ün gün be gün ilerleyen açınma çizgisini zirve noktasına taşıması gerekiyor. Günümüz basketbolunda, bilhassa NBA seviyesinde artık oyuncuların muayyen özellikleriyle ön plana çıkması, cılız yönlerinin tolere edilebilmelerini sağlamıyor.

Yıldızlar, oyunun her alanında kendini geliştirmeye, zirvede kalabilmek için zaaf göstermemeye odaklanıyor. Nikola Jokic başta olmak suretiyle uzunlar, seneler süresince süregelen “klasik tip uzunların” aksine istikrarlı şut atmaya, pas istasyonu olmaya çaba ediyor.