Genel EURO 2020 Değerlendirmesi

Genel EURO 2020 Değerlendirmesi

6 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Avrupa Futbol Şampiyonası normal şartlar altında 2020 yılında düzenlenecekti. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelendi. Böylelikle 11 Haziran tarihinde başlayan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), 11 Temmuz tarihinde oynanan final maçı ile tamamlanmış oldu. 24 ülke takımı, 4’erli olarak 6 farklı grupta mücadele ettiler. A, B, C, D, E, F ve G gruplarından çıkıp bir üst tura yükselmeyi başaran takımlar şöyle oldu: İtalya, Belçika, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa, Galler, Danimarka, Avusturya, Hırvatistan, İspanya, Almanya, Çekya, İsviçre, Portekiz ve Ukrayna. Türkiye, EURO 2020’de A Grubu’nda yer aldı. Fakat aldığı sonuçlar neticesiyle hem gruptan çıkamadı hem hayal kırıklığı yaşatmış oldu.

Türkiye’nin Performansı

EURO 2020’nin A Grubu’nda İtalya, Galler ve İsviçre ile karşı karşıya gelen A Milli Futbol Takımı, ilk maçında İtalya’ya 3 – 0; ikinci maçta Galler’e 2 – 0 ve üçüncü maçta İsviçre’ye ise 3 – 1 mağlup oldu. Kalesinde 8 gol görev ve 3 maçta sadece 1 gol atabilen Türkiye, 0 puan ve -7 averaj ile gruplardaki en kötü performansı sergileyen takım oldu. EURO 2020’ye büyük umutlarla başlayan A Milli Futbol Takımı, oynadığı kötü futbol ile taraflı tarafsız birçok kişiyi şaşırttı. Futbolcuların performanslarının düşüklüğü, teknik ekibin yetersiz kalışı gibi farklı nedenlerden dolayı EURO 2020, Türkiye için adeta kabus oldu.

EURO 2020’de Öne Çıkan Önemli Olaylar

EURO 2020’yi kazanarak kupayı müzesine götüren İtalya, özellikle grup maçlarında adeta kalesine duvar ördü. Grup maçlarını gol yemeden tamamlayan İtalyanlar, 3 galibiyet ve 7 gol ile Türkiye’nin de bulunduğu A Grubu’nı lider olarak tamamladı. Bir diğer ilginç istatistik ise İngiltere’den geldi. Turnuvanın ev sahibi ülkelerinden olan İngilizler, D Grubu’nda 3 maç oynadı ve bu maçlarda sadece 2 gol atarak kalesini gole kapattı. Buna rağmen grubunu lider olarak tamamlayan İngiltere, Avrupa Futbol Tarihi’nde 2 gol atarak grubu lider tamamlayan ilk takım oldu.