Gümüş Madalya Buse Tosun’un

Sırbistan’da düzenlenen Dünya Kupası’nda gümüş madalya elde eden milli güreşçimiz, gurur kaynağımız Buse Tosun başarıya giden yolda yaşadıklarını anlattı.

Buse Tosun, Sırbistan başkenti Belgrad’da gerçekleşen organizasyonda, kadınlar 72 kilo finalinde mücadele etti. Mücadelesini bir gümüş madalya ile taçlandıran Buse Tosun rakibi Yuliana Vasileva Yaneva’ya mağlup oldu ve ikincilik ile gümüş madalya sahibi oldu.

Sakatlığını Bilerek Katıldı, Gümüş Madalya Kazandı

Organizasyon sonrasına memleketi Yalova’ya geri dönen Buse Tosun hazırlıklarına 90. Yıl Spor Salonu’nda devam ediyor. Düzenli olarak antrenmanlara devam eden genç milli sporcu yeni tip korona virüs (covid-19) tedbirleri kapsamında yeteri kadar idman yapamadığı için dünya kupasına iyi bir şekilde hazırlanamadığını söylüyor. Antrenman yetersizliği dışında bir de sakatlık yaşayan milli güreşçi açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Yaklaşık 6 ay önce omzumdan bir ameliyat geçirdim. Müsabakalara katılmadan bir hafta önce de dizimdeki yan bağlarda esneme olmuştu. Ben de MR çekimine gitmedim.

Çünkü ciddi bir sıkıntı olduğunu hissetmiştim. Müsabakalara o şekilde katıldım ve güzel bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum. Kadınlarda ilk defa yapılan Bireysel Dünya Kupası bizim için kaliteli bir organizasyondu. Bütün olimpiyat, Avrupa ve dünya şampiyonları vardı.”

Tokyo 2020 Olimpiyatları Büyük Hedef

Kadın Güreş Milli Takımı olarak güzel başarılara kazandıklarını belirten ve bu başarıla her geçen gün yenisini eklemek istediklerini ifade eden Buse Tosun, hedeflerinin 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda altın madalya kazanmak olduğunu belirtti.

Olimpiyatlar için hazırlıklarına devam ettiğini dile getiren Buse Tosun, “Hedefim olimpiyatta altın madalya kazanmak. Olimpiyatlar için 68 kiloda mücadele ediyorum. Olimpiyatlardan sonra hedefim büyüklerde Avrupa ve dünya şampiyonluğunu elde etmek. Bunu 23 yaş altında ülkeme daha önce kazandırmıştım.” Şeklinde konuştu. Daha önce yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde madalya kazanan Buse Tosun, gençlerde 4 kez Avrupa Şampiyonluğu, Dünya ve Avrupa ikincileri elde etti.

Aynı zamanda Buse Tosun, Türkiye’de 23 yaş altı kategorisinde sadece iki kişiye ait Avrupa ve Dünya şampiyonluğuna sahip olan sporculardan biri olduğunu belirtti.