Hakemin Irkçı Telafuzu Mikrofonlara Böyle Yansıdı

UEFA Şampiyonlar Ligi PSG – Başakşehir maçı dün akşam 4. hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söylemleri yüzünden iptal edildi. Hakem Sebastian Coltescu Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya “Negro” dedi.

Dün akşam Türkiye saati ile 23.00’te Paris Saint Germain ve temsilcimiz Başakşehir karşılaşması vardı. Daha maç başlamadan dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu. O dakikadan itibaren sahada ortalık karıştı ve bir kaos durumu hakim oldu. Pierre Webo hakeme karşı gelince ve lafına karşılık verince kırmızı kart gördü.

BAŞAKŞEHİR SOYUNMA ODASINA ÇEKİLDİ

UEFA Avrupa Şampiyonası temsilcimiz Başakşehir yaşanan bu tatsız olaydan sonra hemen soyunma odasına çekildi. Rakibi PSG ekibi de bu ırkçı söylem ve durum karşısında tavrını belli etti ve onlarda da soyunma odalarına çekildi. Başakşehir temsilcileri 4. hakem Sebastian Coultescu’nun yerine başka bir hakem gelmediği sürece maça çıkmayacaklarını belirtti.

Moral ve motivasyon olarak herkesi etkileyen bu akıl almaz olay tüm dünyanın gündemini bir anda değiştirdi. UEFA yetkilileri hemen tüm sosyal medya hesaplarından ve internet sitelerinden gerekli açıklamalarda bulundu. “No to Rasicm” diyerek kendi atadıkları hakem Rumen asıllı Sebastian Coltescu‘nun açığa alındığını söyleyen yetkililer konu ile ilgili tüm işlemlerin başlatıldığını belirtti.

Buna ek olarak UEFA yaşanan bu ırkçı olay karşısında duruşunu belli etti ve açıklamlarına; “Ayrımcılığın hiçbir türüne futbolda yer yok.” bunları ekledi. Rumen asıllı 4. hakemin bağlı olduğu Romanya Futbol Federasyonu da hemen bir açıklama yaptı. “Irkçılık veya yabancı düşmanlığı içeren eylem ve söylemlere şiddetle karşıyız.”

Maça hemen UEFA tarafından başka bir 4. hakem atanmış olsa da Başakşehir ekibi bu maça çıkmayacaklarını belirttiler.

TWITTER’DA GÜNDEM

Bir anda tüm dünyanın gündemini değiştiren bu olay özellikle Twitter’da gündem oldu. Tüm resmi kurum ve kuruluşlar, kişiler, futbol kulüpleri, oyuncu, sanatçı ve tanınmış kişiler ve birçok insan bu konu hakkında paylaşımda bulundu. Herkes Webo’nun yanında olduğunu belli eden paylaşımlarına devam etti ve desteklerini sundular.

Dün yaşanan olay sonrasında özellikle tüm futbol camiası eşi görülmemiş bir protestoyu hep beraber yürüttüler.

MAÇ NE ZAMAN? DÖRDÜNCÜ HAKEM KİM OLDU?

Dün akşam oynanması gereken ama 4. hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söylemlerinden dolayı ertelenen PSG – Başakşehir maçı bu akşam 9 Aralık Çarşamba yeniden oynanacak. Başakşehir ekibi dün yaşanan olaylardan sonra önce soyunma odasına geçti sonra da sahayı terk edip kaldıkları otele geçtiler.

Bu akşam oynanacak olan maçın sadece 4. hakemi Sebastian Coltescu değişmedi bütün hakem heyeti değişti. Maçın 14. dakikasında yaşanan olaylardan sonra yarıda kalan karşılaşmayı bugün Danny Makkelie düdük çalarak başlatacak.

Makkelie’nin yardımcı hakemleri ise Hollanda’dan Mario Diks, Polonya’dan Marcin Boniek olacak. Gündem olan karşılaşmanın dördüncü hakemi de Polonya’dan Bartosz Frankowski olacak.