Halis Özkahya’dan Büyük Hata

Süper Lig’in 12’inci haftasında oynanan Gaziantep FK-Kasımpaşa maçı eşi benzerine rastlanılmamış bir olaya sahne oldu. Maçın hakemi Halis Özkahya, maçın sonuna 9 dakika uzatma eklenmesine rağmen maçı uzatmaların 4’üncü dakikasında bitirdi ve oyuncuları soyunma odasına gönderdi.

Bir süre sonra yaptığı hatayı fark eden Halis Özkahya, bu sefer takımları sahneye geri davet etti ve geri kalan 5 dakika oynandıktan sonra maç tamamlandı.

İki takımın teknik direktörü Erol Bulut ve Hakan Kutlu’nun hakeme yüklenilmemesi gerektiğine yönelik verdiği demeçler kamuoyunda pek karşılık bulmadı ve bu olay futbol kamuoyunda büyük bir infial yarattı.

Maç Erken Bitti, Kaleler Söküldü

Gaziantep FK’nın Kasımpaşa’yı sahasında 2-0 mağlup ettiği maçta Halis Özkahya’nın yaptığı büyük hata Türkiye’de uzun bir süredir sert eleştirilere maruz kalan ve baskı nedeniyle başkan Serdar Tatlı’nın istifa etmek zorunda kaldığı MHK’yı ciddi bir biçimde yıpratabilir.

Maçın 90’ıncı dakikasında 4’üncü hakemin 9 dakika daha uzatma oynanacağını gösterdiği tabeladan sonra Kasımpaşalı Eysseric’in yaptığı sert müdahaleye sarı kart gösteren ancak VAR tarafından çağrılarak pozisyonu tekrar izlemesi istenen Halis Özkahya, pozisyonu inceledikten sonra sarı kartı iptal edip kırmızı kart gösterdi.

Bu pozisyondan sonra maçın daha bitmesine 5 dakika kala düdüğünü çalarak maçı bitiren Halis Özkahya’nın yanına yardımcıları geldi, her iki takımın oyuncuları ve teknik ekibi de gelerek hocayla el sıkıştılar ancak anlaşılan hiç kimse bu erken çalan düdükten bahsetmedi.

Sadece Kasımpaşa kaleci antrenörünün bir iki cümle sitem ettiği görülürken tüm futbol kamuoyu da maçın bittiğini düşündü. Oyuncuların duşa girdiği, üstlerini değiştirdiği ve hatta kale direklerinin söküldüğü dakikalarda Halis Özkahya ve yardımcıları tekrar sahaya çıktı ve her iki takımı tekrar sahaya çağırdı. Hepsi birbirinden daha büyük şoka girmiş oyuncular ve teknik ekipler sahaya geldikten sonra oyuncular tekrar ısındı ve maç başladı.

Oynanan 5 dakikada maç adına herhangi bir değişiklik yaşanmazken, sahadan herhangi bir sakatlık veya başka bir problem çıkmamış olması hakemlik adına skandal bir karara imza atan Halis Özkahya’ya en büyük teselli olacaktır.

MHK Ne Yapacak?

Bu sezonun ilk maçından bu yana devam eden hakem tartışmaları, 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçıyla birlikte pik yapmış ve sonrasında MHK başkanı Serdar Tatlı görevinden istifa etmişti.

Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin arasında oynanan ve liderin adını değiştiren maçta görevli hakem Ali Şansalan o maçtan bu yana herhangi bir maçta görev alamazken, 12’inci haftada oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçında hiçbir hakemin görev almak istemediği yönündeki dedikodular da kulislerde konuşuluyordu.

Halis Özkahya’nın Gaziantep FK-Kasımpaşa maçında yaptığı hata ise MHK tarafından nasıl açıklanacak şimdiden merak konusu.

Herhangi bir takımın lehine ya da aleyhine olmaksızın, oyunla ilgili iki takım adına da olmayan bir karar olan maçı erken bitirme kararı Halis Özkahya gibi FIFA kokartlı bir hakem tarafından nasıl verildi bilmek zor ancak bir süre kendisini sahalarda göremeyebiliriz.