Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

30 Mayıs 2023 Kapalı Yazar: APHEX

This content has been archived. It may no longer be relevant

Spora yeni başlayan kişiler için beklentilerinizi net bir şekilde tanımlamanız önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak ya da sadece sağlıklı hissetmek isteyebilirsiniz. Hedeflerinize karar vermeniz ve ardından spor antrenörleri, eğitmenler, diyetisyenler ve diğer uzmanlara danışmanız önemlidir. Bu, sakatlıklar veya sağlık sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan günlük yaşamınıza düzenli sporu dahil etmenizi sağlayacaktır.

Her gün spor yapmak mantıklı mı?

Zihinsel olarak hazırlıklı bireyler sporu verimli ve sağlıklı bir şekilde daha iyi yapabilirler. En iyisi, rutininize müdahale etmeden veya kendinizi aktif olmaya zorlamadan sporu günlük yaşamınıza entegre etmektir. Motive ve hazır olduğunuzda spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini iyi hissetmediği ve enerji eksikliği yaşadığı kötü günleri vardır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde spora bir gün ara vermek sorun değildir. Uzmanlar, dinlenmenin en az egzersiz yapmak kadar önemli olduğunu söylüyor. Dinlenme döneminde kaslarınızın büyüdüğünü unutmamalısınız. Uzun yıllar boyunca farklı sporlara katılmaya devam etmek için küçük, kararlı hamleler yaptığınızda motivasyonunuzu korumak daha kolaydır. Günlük hayatınızı etkilemeden adım adım ilerlerseniz sporu daha kolay benimseyebilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmanın zararı var mı?

Düzenli olarak spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımalısınız. Belirli sporlara katılmanızı engelleyen bir sağlık durumunuz olup olmadığını keşfedin. Spor çok geniş bir kavram olduğundan, herkes için uygun programlar oluşturmak mümkündür. Günlük olarak yapıldığında, düşük performans yoğunluğuna sahip sporlar sorun yaratmaz. Aşağıdaki spor türlerini sıralayabiliriz:

 • Yürüyüş
 • Hafif koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli dans müziği
 • Aerobik egzersiz için egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması gibi yoğun egzersizler yapmanızı önermemektedir. Yüksek yoğunluklu egzersizler vücudunuz için zararlı olabilir, fiziksel zorlanma ve strese neden olabilir. Ancak bu aktivitelerin süresi de önemlidir. Egzersizin süresi ve türü, yeni bir spora başlarken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdir. Kişi, vücudunun verdiği tepkileri gözlemleyerek kendisi hakkında bilgi edinebilir. Zamanla bu, nasıl çalışmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Her gün spor yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlara göre her gün egzersiz yapmanın en olumsuz etkisi sakatlanma riskinin artmasıdır. Vücudunuza iyileşmesi için zaman vermelisiniz. Bu süre zarfında kaslar gelişmeye başlar ve vücut kendini toparlayabilir. Ancak her gün egzersiz yapmanın kaslarınızı eriteceğini söylemek doğru değildir. Sadece kasların gelişimini yavaşlatacaktır. Sporun bir takıntı haline gelmemesi önemlidir. Sporun hem fiziksel hem de psikolojik birçok faydası vardır. Sporu değerlendirirken bu yönü göz ardı edilmemelidir.

Bir spora başlamadan önce ısınmak sporun çok önemli bir yönüdür. Bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Bunun yapılmaması kas kramplarına, sağlık sorunlarına ve yaralanmalara neden olabilir. Isınma, yürüyüş veya hafif koşu gibi düşük yoğunluklu egzersizlerle yapılabilir. Esneme egzersizleri, daha yoğun egzersizlerden önce vücudu hazırlamak için yapılır. Isınma, esneme ve güçlendirme egzersizleri koordinasyonu ve kondisyonu geliştirir. Egzersizden sonra esneme ve soğuma egzersizleri önerilir. Bu, kasların içinde biriken laktik asidi uzaklaştıracaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gündüzleri ne zaman spor yapılabilir?

Spor günün her saatinde yapılabilir. Gününüzü nasıl yaşadığınıza göre planlayın. Kendinizi iyi ve zinde hissederseniz spordan daha fazla verim alırsınız. Araştırmalar, sabah ilk iş olarak kardiyo yapmanın daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu sayede kaloriler daha verimli bir şekilde yakılır. Bu tempoya alışkın değilseniz vücudunuzu yormamak en iyisidir. Temponun yoğunluğu ve süreler kademeli olarak artırılabilir. Egzersiz yaptığınız günün saatinden ziyade biyolojik saatinizi göz önünde bulundurmanız da önemlidir. Gün içinde en hazır olduğunuzda spor daha keyiflidir. Uzmanlar spordan hemen önce veya sonra yemek yemeyi önermiyor. Uzmanlar, egzersizden 1-2 saat önce ve sonra ağır yemeklerden kaçınılmasını önermektedir.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Ne kadar zaman ve ne sıklıkta egzersiz yapmanız gerektiği sorusuna her bireyin farklı bir cevabı olabilir. Bu cevaplar egzersiz yapma nedeninize bağlı olarak değişecektir. Örneğin profesyonel sporcular haftada 6 gün antrenman yapıp bir gün dinlenebilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzman gözetimi altında gerçekleştirilir. Fit bir vücuda sahip olmak için haftada sadece 3-4 gün egzersiz yapmanız yeterlidir. Önemli olan dinlenmeyi kesintiye uğratmamak ve arka arkaya spor günleri yapmamaktır. Düzenli sporun birçok faydası vardır.

 • Uyku düzeni: Sağlıklı olduklarından emin olun
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak sağlığının desteklenmesi
 • Uzun yaşam için olumlu etki
 • Ruh sağlığının desteklenmesi
 • Düzenli kalp egzersizi
 • Hareketinizin enerjisini artırın
 • Stresin azaltılması
 • Vücudun esnekliği

Kilo vermek için haftada kaç gün evde egzersiz yapmalıyım?

Uzmanlara göre sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada üç ila dört gün spor yapmalısınız. Süre, çalışma miktarına bağlı olarak değişebilir. Yağ yakmak öncelikli kilo verme hedefidir. Bu da belirli bir egzersiz programı gerektirir. Evde yapılabilecek sporlar için ekipman gerektirmeyen egzersizleri seçmek en iyisidir. Bunlar arasında adım egzersizleri, mekik veya şınavın yanı sıra plank yer alır. Ayrıca, ekipman üzerinde ağırlık kaldırma, koşu bandı veya pilates ekipmanı kullanmanın yanı sıra esnek bantlar kullanmayı da sayabilirsiniz.

ANA SAYFAYA DÖNMEK IÇIN TIKLAYIN
Hazineyi çöpe atıyormuşuz! Doktor yüzü göstermeyen gıdaHazineyi çöpe atıyorduk! Hazineyi çöpe atıyormuşuz!
 Özdağ'ın destek açıklaması sonrası AK Parti'den ilk yorum! Özdağ’ın destek açıklaması sonrası AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ'dan açıklama: 'İçişleri Bakanı olarak yollayacağımÜmit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim’