2019 yılı

İlk İzleyicili Maç

Corona virüsü 2019 yılı son aylarında Çin’de ortaya çıkmıştı. Çin’de ortaya çıkan bu virüsün dünyaya yayılacağı ve küresel bir salgın halini alacağı kimsenin aklına gelmemişti. Çin’den önce İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine yayılan covid 19 Amerika, Avustralya başta olmak üzere bütün dünyaya yayıldı. Covid 19’un yayılmasının önlenmesi amacıyla birçok ulusal ve uluslararası spor karşılaşması, turnuvalar, maçlar, olimpiyatlar ertelendi ya da iptal edildi.

Futbol başta olmak üzere lig maçları corona virüsü ile mücadele eden bütün ülkelerde ertelendi ya da maçlar seyircisiz oynandı. UEFA da şampiyonlar ligi maçları başta olmak üzere futbol maçlarının ertelenmiş tarihte oynanmasına karar verdi. UEFA’nın kararına göre maçlar covid 19 önlemleri ile ve seyircisiz oynanıyor. UEFA Süper Kupa final maçında ise pandemi sonrası bir ilk yaşanacak.

20 Bin Kişi İzleyecek

UEFA 24 Eylül’de Romanya’nın başkent, Budapeşte’de oynanacak olan Süper Kupa finalinin seyircili olması kararını verdi. Süper Kupa finali Şampiyonlar Ligi şampiyonu Bayern Münih ile Avrupa Ligi birincisi Sevilla arasında olacak ve bu karşılaşmaya stat kapasitesinin yüzde 30’u kadar seyirci alınacak. Maçın oynanacağı stadyum olan Purkas Arena’nın izleyici kapasitesi 67 bin kişi ve bu durumda karşılaşmayı 20 bin kişi izleyecek.

Güncel Yazılar