İlk Yarı Galatasaray, İkinci Yarı Trabzonspor

Süper ligde 2021-22 sezonun ilk derbisi geride kaldı. İlk yarıda 2 farkla öne geçen ve skoru koruyamayan Galatasaray, İkinci yarıda muhteşem bir geri dönüşe imza atan Trabzonspor, akıllarda kalıcak bir derbiyi geride bıraktılar.

Avcı Hatasından Döndü, Trabzonspor Hayata Döndü

Trabzonspor’un ilk 11’i açıklandığında, Bordo mavili tarafta eleştirilen konu Abdullah Avcı’nın kadro tercihi oldu. Edgar’ın geçen sezon ve bu sezon maç içinde yaptığı bazı hatalar hala devam ediyor. İlk yarıya kötü başlayan ve istediği planı sahada gösteremeyen Trabzonspor, Edgar Le’nin kaleciye geri pası sonucunda yedirdiği birinci gol, oyuncunun hala maç içinde konsantrasyon sorunu yaşadığının göstergesi.

Tecrübeli teknik adamın, sezon başlangıcından bu yana kötü bir performans veren İsmail Köybaşı’yı sol bekte tercih etmesi, maç öncesi ve sonrasında eleştirildi. Galatasaray’ın sağ tarafı düşünüldüğünde Avcı’nın bu tercihi sorgulandı. Kolay adam eksiltebilen, 3.bölgede belkide sarı kırmızılı takımın en etkili oyuncusu olan Morutan’a karşı sol bekte İsmail’in başlaması Trabzonspor için handikap oldu. İlk yarıda da bunun sonucu ortaya çıktı. İlk yarı özelinde Atak sürekliliğini sağ tarafta yakalayan bir Galatasaray vardı ki bunun sonucunda Sol taraftan rakibine önlem alamayan Bordo mavililer, ikinci golü kalesinde gördü.

Her İki Takımda 1 Puana Razı Oldu

İlk haftalar baz alındığında Edgar Le’nin sol stoperdeki bazı hataları, İsmail Köybaşı’nın formsuzluğuyla birleşince sol iç koridorda rakibine önlem alamayan bir Trabzonspor vardı. İlk yarıda henüz hazır bir görüntü vermeyen Abdülkadir Ömür ilk yarının  Sakatlanıp yerini Yusuf Sarı’ya bıraktı. İlk yarının sonunda 2-1 yakalayan Bordo Mavililer belki de maçı orada çevirdi. Cornelius’un golü olmasa Trabzonspor ikinci yarıda oldukça zorlanabilirdi. Avcı ,ilk yarıdaki hatasından dönüp ikinci yarıda sol beke Trondsen’i alarak hem Nwakaeme daha etkin kullandı hemde Galatasaray’ın sağ taraftaki hücum üstünlüğünü kırdı.  

İkinci yarıya ilk yarıda gelen golün coşkusuyla beraber taraftarının desteğini arkasına alan Karadeniz ekibi, ilk 15 dakikada  rakibini kendi yarı sahasından çıkarmadı. Bordo mavililer, orta sahaların çabuk geçildiği dakikalarda Marek Hamsik’in Nwakame’ye  yaptığı güzel asist sonucunda skoru yakalamayı başardı. Hamsik ikinci yarıda Trabzonspor orta sahasını sırtında taşıyarak, gerçek bir lider nasıl olunur tüm futbolseverlere gösterdi. İlk yarıda hatasından dönen Abdullah Avcı’nın ikinci yarıda yaptığı değişikler sahada sonuç verdi ve takımına en azından 1 puanı kazandırdı.