İLKAY 2. KEZ AYIN OYUNCUSU OLDU

İngiltere Premier Ligi’nin dünyaca ünlü zengin kulübü Manchester City’nin Türk asıllı yetenekli Alman futbolcusu İlkay Gündoğan, İngiltere Premier Ligi’nde şubat ayında bir kez daha ayın oyuncusu seçilmeyi başardı.  

lmanya milli takımının da formasını terleten tecrübeli orta saha oyuncusu İlkay Gündoğan, Böylece dünyanın en büyük dili olan İngiltere Premier Ligi’nde ard arda iki kez ayın futbolcusu seçilmiş olan Lig tarihindeki ilk Manchester City forması giyen oyuncu olma başarısını gösterdi.

BİR İLKE İMZA ATTI

Premier Lig Manchester City forması altında ter döken ve Türk asıllı Almanya milli takımı futbolcusu İlkay Gündoğan İngiltere’nin ve dünyanın en prestijli Ligi olan Premier Lig’de bir kez daha ayın oyuncusu seçilme başarısı gösterdi.

Dünyanın en prestijli Ligi olan Premier Lig’in resmi internet sayfasında paylaşılan bildiriye göre, 30 yaşına basmış olan Alman milli takımında da forma giyen ilkay Gündoğan, Joachim Andersen, Harvey Barnes, Joao Cancelo, Bruno Fernandes, Jesse Lingard, Ruben Neves ve Raphinha gibi birbirinden yetenekli ve teknik futbolcuları geride bırakarak Premier Lig’de bir kez daha ayın futbolcusu ödülünü kazandı. 

eçtiğimiz ocak ayında da Premier Lig ayın oyuncusu seçilmiş olan Türk asıllı Alman futbolcu İlkay Gündoğan, şubat ayında da Premier Lig ayın oyuncusu ödülünü kazandı ve Lig tarihinde ilk defa art arda iki kez ayın oyuncusu seçilen Manchester City’li futbolcu olma unvanını kazandı.

Şubat ayında Toplamda 4 kez rakip fileleri havalandırmış olan İlkay Gündoğan, içerisinde bulunduğumuz sezonun başından itibaren Manchester City’nin Premier Lig’in zirvesinde oturuyor olmasında büyük bir pay sahibi. 

OYUNCUNUN İSTATİSTİKLERİ

2020-2021 sezonunda toplamda 32 karşılaşmada forma giyen Türk asıllı Alman futbolcu rakip fileleri 14 kez havalandırırken 3 kez de Asist yaptı ve toplamda 17 gol de katkı sağladı.  23 Premier Lig maçında forma giyen İlkay 12 kez fileleri havalandırdı ve 2 Asist yaptı. bu 23 karşılaşmanın 3’ünde oyuna sonradan dahil olurken 6 karşılaşmada ise 90 dakika tamamlanmadan oyundan alındı. 

2020/2021 sezonunda 6 Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında forma giyerken 2 kez rakip fileleri havalandırma başarısı gösterdi. Premier Lig kapsamında toplamda 1744 dakika sahada kalan İlkay Gündoğan, Şampiyonlar Ligi kapsamında ise 457 dakika sahada kaldı. 

2 adet FA Cup mücadelesinde forma giymiş olan tecrübeli futbolcu bu karşılaşmalardan birinde ise Asist yapmayı başardı 2 karşılaşmada toplamda 79 dakika sahada kaldı. 

Manchester City forması altında 1 de EFL CUP  arşılaşmasına çıkmış olan İlkay Gündoğan bu karşılaşmada ise 90 dakika sahada kaldı.  2020- 2021 sezonu itibariyle 14 kez havalandıran Türk asıllı Alman futbolcu bu gollerin yalnızca bir tanesini penaltıdan attı.