İspanya’daki Tenis Turnuvasında Türk Finali

İspanya’da düzenlenen Open Ciudad de Pozoblanco Tenis Turnuvası’nın tek erkekler finalinde gurur verici anlar yaşandı. Ülke temsilcilerimi Altuğ Çelikbilek ve Cem İlkel karşı karşıya gelerek kozlarını paylaştılar. İki Türk sporcu karşı karşıya geldi. Tarihi maçı Cem İlkel’i mağlup eden Altuğ Çelikbilek kazandı.

İspanya’nın Pozoblanco kentinde gerçekleşen turnuvada, dünya sıralamasında 171 numarada yer alan Altuğ Çelikbilek, Cem İlkel’le oynadığı maçta 6-1, 6-7 ve 6-3’lük skorla galip gelerek Open Ciudad de Pozoblanco Tenis Turnuvası’nda kupayı kaldırmayı başardı.

Tarihi Maç

ATP Challenger seviyesindeki turnuvada Türk tenis tarihi için bir ilk yaşandı. Türkiye dışında oynanan bir Challenger turnuvasında iki Türk tenisçi ilk defa finalde karşı karşıya geldi.

Altuğ Çelikbilek maça oldukça kuvvetli başladı. 6-1’lik bir skorla çok zorlanmadan ilk seti hanesine yazdıran 24 yaşındaki sporcu ikinci sete de aynı hızla girdi. Ancak performansını bir seviye üste çıkaran dünya 189 numarası Cem İlkel, seti beraberliğe götürmeyi başardı. Tie-break’te de güçlü bir performans gösteren 25 yaşındaki İlkel, ikinci seti kazanarak maçı üçüncü sete uzattı.

Son sette yüzü gülen ise servis kırmayı başaran dünya 171 numarası Altuğ Çelikbilek oldu. 6-3’lük skorla kapattığı son setle beraber bir saat 47 dakikalık tarihi maçın galibi olan Çelikbilek, kupayı kaldırmayı başardı.

ATP Challenger Turu ve Open Ciudad de Pozoblanco Turnuvası

ATP Challenger Turu, ATP Turu’ndan sonra uluslararası profesyonel tenis rekabetinin en üst ikinci seviyesi. Bu turun bir altındaysa, uluslararası tenis müsabakalarına giriş niteliği taşıyan ITF Dünya Tenis Turu bulunuyor.

ATP Challenger Turu’nda başarılı olup yeterince puan toplayan tenisçiler, bir üst seviye olan ATP Turu’nda oynamaya hak kazanabiliyor. Challenger Turu’nda genellikle genç tenisçiler, sakatlıktan dolayı uzun süre mücadele edemeyip sıralamada düşmüş tenisçiler ve tenis kariyerlerinin son yıllarını yaşayan tenisçiler yer alıyor.

19-25 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen Open Ciudad de Pozoblanco Turnuvası, 2006’dan beri sert kortta düzenleniyor. Turnuva yıllar içinde farklı turlarda yer almış olsa da 2021’den beri ATP Challenger Turu oyuncularını ağırlıyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Open Ciudad de Pozoblanco Turnuvası, 2013-2019 arasında ITF Turu seviyesindeydi. Turnuvanın bu seneki para ödülü, 52 bin 80 avroydu.