Wuhan

İtalya Serie A’da Corona Paniği

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü Çin’den tüm dünyaya yayıldı. Başta Avrupa ülkeler olmak üzere dünyada çoğu ülkede görülen ve ölümlere yol açan corona virüsü ile ilgili olarak dünya sağlık Örgütü de acil durum ilan etti. Corona virüsünün Avrupa’da en çok görüldüğü ülke olan İtalya’da Virüsün yayılması engellenemiyor.

Dünya genelinde corona virüsünden ölen kişilerin sayısı 3000 kişiyi geçerken vaka sayısı da 100 bini aştı.  Çin’den sonra en fazla ölümün gerçekleştiği İtalya’da toplu etkinlikler, faaliyetler ertelenirken çoğu yerleşim bölgesi de karantinaya alındı. İtalya futbol ligi Serie A’daki birçok futbol maçı ertelenirken ertelenmeyen futbol maçlarının da seyircisiz oynanmasına karar verildi.

‘’Maçların Seyircisiz Oynanması Çözüm Değil’’

İtalya Spor bakanı Vincenzo Spadafora konuyla ilgili yaptığı açıklamada virüsün ülkede daha fazla yayılmaması için gerekirse İtalya Serie A’daki maçları durduracaklarını söyledi. Spadafora seyircisiz maç yapmanın corona virüsünden korunmak için çözüm olmadığını futbolcuları, hakemlerin ve teknik adamların da tehlike altında olduğunu söyleyerek en iyi ve güvenli çözümün ligdeki bütün maçların ertelenmesi ligin durdurulması olduğunu söyledi.