9 Eylül 1922

İzmir’de Kurtuluş Günü Maratonu

İzmir, 9 Eylül 1922 günü Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusunun mücadelesi ile düşman işgalinden kurtulmuştu. Her yıl İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlanıyor ve bu yıl da kutlamalara 9 Eylül Uluslararası İzmir Yarı Maratonu da yapıldı. 8 yıldır İzmir’in kurtuluş kutlamaları ile bu maraton da düzenleniyor.

6 Eylül Pazar sabahı (bugün) 8.  9 Eylül Uluslararası İzmir Yarı Maratonu’nun startı verildi. Maratona covid 19 önlemleri sebebiyle katılımcı sınırlaması getirildi ve 350 sporcu katıldı. İzmir’de düzenlenen bu maraton corona virüsü sonrası Türkiye’de düzenlenen ilk uzun maraton olma özelliğini de taşıyor.

35001 Numaralı Forma

İzmir’in simgelerinden biri olan Cumhuriyet Anıtı önünde başlayan parkur İnciraltı2nda son buldu. 21 kilometre 97 metre uzunluğundaki 9 Eylül Uluslararası İzmir Yarı Maratonu’nu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başlattı. Sportif kişiliği ve iş hayatındaki aktif bisiklet kullanımı ile ön plana çıkan Tunç Soyer 35001 numaralı forma ile maratona katıldı. Tunç Soyer maratonun bitiminden sonra dereceye giren sporculara madalyalarını verdi. 9 Eylül Uluslararası İzmir Yarı Maratonu’na katılan sporculara parkur boyunca İzmir halkı alkışlarla destek verdi.

Güncel Yazılar