JAPONYA’DA GÜNDEM TOKYO OLİMPİYATLARI

Japonya’da Kabine Baş Sekreteri görevini yerine getiren Kato Katsunobu, temmuz nihayetinde düzenlenmesi planlanan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarında corona virüs aşısının ön koşul koşulmayabileceğini söyledi.

Kato, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Tokyo Olimpiyatlarında aşı şartı aranacağına yönelik iddialara ait cevabında, katılımcılara Covid-19 aşılarının ön koşul olarak uygulanmadığı tedbirleri ele aldıklarını söyledi.

Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, daha fazla sayıda yabancı katılımcıyı aşıya ikna etmek istediklerini belirtirken, bu durumun komiteye olimpiyat stadyumunda izleyici ağırlamayı ve bu seyircilerin emin bir çevreye haiz olmalarını sağlayacağına vurgu yapmıştı.

BAŞKA PLANLAR DA GÜNDEMDE OLMALI

Japonya İdari ve Sivil Hizmet Reformları Sorumlu Bakanı Kono Taro, geçen hafta internasyonal medyaya yapmış olduğu konuşmada, turnuvanın düzenlenmesine yönelik soruya, şimdiden itibaren yaza dek her şey olabileceğini, şu an en iyi biçimde hazırlanmaları gerektiğini, durumun her yöne evrilebileceğini belirtirken Komite B planı ve C planına hazırlanması gerektini ve yedek planlar olması gerektiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Önceki hafta sonu meydana getirilen Kyodo anketinde, turnuvaya ait soruya iştirakçilerin yüzde 35,3’ü iptal edilmeli, yüzde 44,8’i ise yine ertelenmeli yanıtı vermişti.

KARARLILIK VURGUSU

Hafta sonu katılmış olduğu tv programında mevzuya ait soruya verdiği cevapta Kato, müsabaka yerlerine ve takvimine karar verildiğini, yetkililer, istila kontrolü dahil hazırlıkların üstüne çalıştığını belirtmişti.

Japonya genelinde 11 eyalette 7 Şubat’a kadar sürecek mucizevi hal (OHAL) ilanı sonrası IOC’nin Kyodo ajansına gönderilmiş olduğu açıklamada, IOC, Japon otoritelerine ve almış olduğu tedbirlere yönelik tam bir güvene haiz olduğunu, Japon partnerlerimizle birlikte, bu yaz emin ve başarı göstermiş bir olimpiyat için konsantre ve bağlılıklarını sürdürdüklerini ifade etmişti.

Turnuva bünyesinde çalışan ortalama 3 bin 500 kişiye yönelik düzenlenen çevrim içi yeni sene toplantısında konuşan Organizasyon Komitesi Başkanı Mori Yoşiro, Tokyo Olimpiyatları’nın istila nedeniyle yine ertelenmesinin imkânsız bulunduğunu savunmuştu.

Hafta başlangıcında meclis açılışında konuşan Başbakan Suga Yoşihide, olimpiyatlara yönelik hükümetin kararlılığını yineleyerek, oyunların, insanlığın Kovid-19’u yendiğinin de kanıtı olacağını belirtmişti. Daha ilkin 24 Temmuz-9 Ağustos 2020’de yapılması planlanan ve istila sebebiyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.