Juventus’a Yine Soruşturma

Juventus’a Yine Soruşturma

28 Kasım 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

İtalya’nın en çok şampiyon olma başarısı gösteren takımı, FIFA tarafından Avrupa’nın en başarılı üçüncü, Dünya’nın ise en başarılı altıncı takımı olarak gösterilen kulübü olan Juventus, 2006’daki Calciopoli skandalına benzer bir skandalla tekrar gündeme geldi.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının mali işlemlerde usulsüzlük iddiasına dair yürüttüğü soruşturma neticesinde İtalyan Mali Polisine arama talimatı verdiği Juventus’ta yapılan aramalarla birlikte aralarında başkan Agnelli, başkan yardımcısı Pavel Nedved’in de aralarında bulunduğu 6 kişi soruşturuluyor.

Juventus Tekrar Gündemde

İtalya’nın en ileri gelen kulüplerinden Juventus, 2006’da yaşanan şike skandalından sonra bu sefer mali işlerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla tekrar gündeme geldi. 2006 senesinde Fiorentina, Milan ve Lazio ile birlikte şike organizasyonu içerisinde olduğu iddia edilen ve bu soruşturma neticesinde bir alt kümeye düşürülerek cezalandırılan Torino temsilcisi, yaşanan bu skandaldan sonra birkaç sezon içerisinde tekrar toparlanmış ve 9 sezon üst üste şampiyon olmuştu.

Şampiyonluğa koyduğu ambargo, geçtiğimiz sezon Antonio Conte yönetimindeki İnter tarafından bozulan Juventus’un tekrar soruşturulmasında öne çıkan sebeplerden birisi ise şu an Beşiktaş’ta forma giyen Pjanic’inki olmak üzere onaylanan birçok transferde mali usulsüzlük yaptığı iddiası.

Hatırlanacağı üzere 2020/2021 sezonunda Barcelona Pjanic’i 60 milyon Euro bonservis ve 5 milyon Euro bonus karşılığında kadrosuna kattığını duyururken, Juventus’ta Barcelona forması giyen Arthur’u 72 milyon Euro bonservis ve 10 milyon Euro bonus karşılığında kadrosunu katmıştı.

Soruşturma kapsamında Siyah Beyazlı ekibin 2019 ve 2021 yılları arasındaki mali hesap ve tablolarının incelenmesine ve özellikle transferler ile menajer şirketlerinin hareketlerine odaklanıldığı ifade ediliyor.

Juventus’un aynı zamanda borsada işlem gören bir şirket olması nedeniyle borsa kapandıktan sonra yapılan aramaların yanı sıra İtalya Piyasa Denetleme Kurulu ve İtalya Futbol Federasyonu Futbol Kulüplerini Denetleme Komisyonu da kendi soruşturmalarını başlattıklarını açıklarken, Torino Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada Juventus Başkanı Andrea Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, eski sportif direktör Fabio Paratici dâhil 6 kişi soruşturuluyor.

Siyah Beyazlılarda Gidişat Kötü

Bahsedildiği üzere 2011/2012 sezonundan başlayarak 2019/2020 sezonuna kadar her sezon şampiyon olmayı başaran Juventus, geçtiğimiz sezon şampiyonluğu İnter’e kaptırmıştı. Mali anlamda sıkıntılar yaşayan İtalyan kulüplerinden birisi olan Juventus, bu sezon da beklenen düzeyde bir performans sergileyemiyor.

Sezona geçmişte birçok başarıya ulaştığı Massimiliano Allegri’yi takımın başına getirerek başlayan Torino temsilcisi, İtalya Serie A’daki ilk 4 maçında galibiyet alamamıştı. 5’inci hafta itibariyle galibiyet serisi yakalayan ve üst üste 4 maçtan galip gelerek tabloda üst sıralara tırmanan Siyah Beyazlılar, puan kayıplarıyla dolu bir seri daha yaşadı.

İtalya Serie A’daki son 2 maçından galip gelmeyi başaran Massimiliano Allegri ve öğrencileri, 14’üncü haftada oynanacak Atalanta maçı öncesi topladıkları 21 puanla 8’incı sırada yer alıyor. Şampiyonlar Ligi H Grubu’nda Malmö, Zenit ve Chelsea ile aynı grupta yer alan Juventus, 5’inci hafta müsabakasında Chelsea karşısında 4-0’lık ağır bir mağlubiyet almış ve liderliği rakibine kaptırmıştı.