Karagümrük-Hatayspor Maçından Kazanan Çıkmadı

Karagümrük-Hatayspor Maçından Kazanan Çıkmadı

25 Ekim 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Süper Lig’in 10. Haftasında 24 Ekim Pazar gününün açılış maçı, ligin potansiyelli iki hocasının karşılaştığı Karagümrük ve Hatayspor arasında oynandı.

Taktik açıdan oldukça kuvvetli takımlar olmakla birlikte, potansiyellerini de sahaya yansıtarak ligin üst sıralarında yer almayı başaran Karagümrük ve Hatayspor arasında oynanan maç 1-1’lik beraberlikle sona ererken, futbolseverler adına da oldukça zevkli bir maç geride kalmış oldu. Karagümrük bu maçtan aldığı 1 puanla puanını 18’e yükseltirken, Hatayspor da 20 puanı ulaşmayı başardı.  

İstanbul’da Futbol Şöleni

Süper Lig’de bu sezon her bir taraftarın ikinci takımı olmaya aday iki takımın karşılaşmasında tam olarak bir taktik şöleni yaşandı.

Hem Francesco Farioli’nin hem de Ömer Erdoğan’ın oldukça iyi hazırlandığı belli olan maçta oynanan set oyunları, geçiş hücumları ve savunmaları, yerleşimler gibi oyunun detayını değiştiren dinamiklerde iki takımın oyuncuları da oldukça iyi bir performans göstermeyi başardı.

Bilindiği üzere Karagümrük karşısında hangi takım olursa olsun topu kendisinde isteyen ve rakibini topla oynayarak çalkalayan bir ekip olarak biliniyor.

Bu top kullanma isteği Hatay tarafından da kabul gördü ve Hatayspor topu rakibine bıraktıktan sonra rakibi karşısında hızlı hücumlarla tehlikeli olmayı amaçladı ve golü de bu sayede attı.

Ayoub El Kaabi ile maçın 30. Dakikasında öne geçen Hatayspor’un attığı bu golün organizasyonu ligdeki tüm oyuncular adına örnek olabilecek nitelikteydi.

Hazırlanış açısından oldukça şık bu gole Karagümrük tarafından da cevap gecikmedi ve 38. Dakikada Borini’nin harika ortasını şık bir bitirişle sonuçlandıran Pesic skoru 1-1’e getirdi. Maçta bundan başka gol atılmazken, Karagümrük’ün kırmızı kart yemesiyle birlikte oyunun seyri de değişti.

Hatay Fırsatlara Yanıyor

Maç boyu rakibine topu teslim ettikten sonra Vegar Eggen Hedenstad’ın kırmızı kart yemesiyle birlikte 10 kişi rakibinin kalesine ataklarını sıklaştıran Hatayspor, kuşkusuz maçın sonlarında bulduğu fırsatları değerlendiremediğine yanıyor.

Duran toplarda ve hızlı hücumlarda oldukça önemli fırsatları değerlendiremeyen ve Emiliano Viviano’ya takılan Hatayspor, bitiricilik açısından daha iyi bir günde olmuş olsaydı maçtan galip olarak ayrılan taraf olmayı başaracaktı.

Birçok pozisyonda istenilen vuruşları yapamayan Hatayspor tarafı, maçtan önce bu deplasmandan 1 puanla ayrılmayı kabul etseler de oyunda gelişen bu olaylardan sonra 1 puan onları mutlu etmeyecektir.

Bununla birlikte Fatih Karagümrük kalecisi Emiliano Viviano’ya da bu noktada bir parantez açmak gerekir. Çok zor kurtarışlara imza atarak takımına 1 puanı getirmeyi başaran oyuncu, Hataysporlu oyuncuların resmen moralini bozdu. Karagümrük ekibinin 10 kişi kalmasına rağmen tüm maç boyunca topa sahip olması istatistiklere de yansıdı.

Karagümrük topla oynama oranında %65’i yakalarken, Hatayspor %35’de kaldı. Karagümrük’ün neredeyse hepsi maçın son bölümünde gerçekleşen 3 kurtarışı bulunmakla beraber Hatay’da bu rakam 2 olarak ortaya çıktı.