Katar 2022 Dünya Kupası Stadyumu’nun Açıldı

Er-Rayyan Stadyumu’nun Açılış Töreninde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de Yer Aldı

2022 Dünya Kupası Katar’da düzenlenecek. Bu kapsamda inşaatına 2016 yılında başlanan   Er – Rayyan Stadyumu’nun açılış töreni gerçekleştirildi.

Er – Rayyan Stadyumu’nun açılış töreninde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin yanı sıra FIFA Başkanı Gianni İnfantino ve Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Ahmed el-Fahd yer aldı.

Er – Rayyan Stadyumu’nun açılış karşılaşmasında ise Katar Emir Kupası müsabakası gerçekleştirildi. Final karşılaşmasında As – Saad ile El – Arabi takımları karşı karşıya geldi.

Yaklaşık 1 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisinden bu yana gerçekleştirilen en büyük katılımlı organizasyon oldu. Er – Rayyan Stadyumu’nun açılış töreninde yaklaşık 20 bin taraftar tribünlerde yer aldı.

2022 Dünya Kupası Hazırlıkları Tam Gaz Devam Ediyor

Katar, Ortadoğu’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ilk ülke ve bu devasa organizasyonun altından kalkmak için kesenin ağzı açıldı. 2022 Dünya Kupası ilk kez kış aylarında 21 Kasım – 18 Aralık tarihlerinde Katar’da düzenlenecek.

Korona virüs salgınına rağmen ülkede 2022 Dünya Kupası hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Bu kapsamda metro alt yapısının genişletilmesi, otel kapasitelerinin arttırılması gibi çalışmalar devam ederken, 2022 Dünya Kupası sebebiyle oluşacak coşkulu kalabalık için diğer alt yapı çalışmaları da sürüyor.

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkede yönetim stadyum çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Bu kapsamda, 2014 yılında son kez hizmet eden Ahmed Bin Ali stadyumunun yerine 2016 yılının son çeyreğinde Er – Rayyan Stadı’nın inşaatı başladı. Er – Rayyan Stadyumuna ulaşımın kolay olması için metro ve diğer alt yapı çalışmaları ise sürmektedir.

2019 da tamamlanması beklenen stadyum yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle 2020 yılının son ayında açıldı. 2022 Dünya Kupası’nda hizmet verecek olan Er –  Rayyan Stadyumu’nun seyirci kapastesi 40 bin olacak, fakat turnuvadan sonra bu kapasite yarıya indirilecek.

2022 Dünya Kupası’nın çeyrek final maçlarının Er – Rayyan Stadyumu’nda oynanması planlanıyor. Stadyum Doha şehrinin yaklaşık 20 kilometre dışında bulunuyor.

Er – Rayyan Stadyumuna ulaşımın kolay olması için metro ve diğer alt yapı çalışmaları ise sürmektedir.