Kırkpınar’da Ali Gürbüz Galibiyeti

Bu sene 660.sı gerçekleşen tarihi Kırkpınar güreşlerinin kazananı belli oldu. Başpehlivan Ali Gürbüz, dişli rakibi İsmail Koç’u yenerek altın kemerde ikinci seriyi elde etmiş oldu.

Müsabakanın Detayları

Seyircilerin 660.sına şahit olduğu Kırkpınar güreşlerinde final müsabakası gerçekleştirildi. Başpehlivan Ali Güneş ile İsmail Koç karşı karşıya geldi.

Ali Gürbüz finale kadar Erkan Ertan, Özkan Yılmaz, Recep Kara, Yıldıray Akın, Faruk Akkoyun’u mağlup etti. İsmail Koç ise Osman Özgün, Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren, Serhat Gökmen ve Orhan Okulu’yu yenerek finale kaldı.

Ali Gürbüz 2011, 2012 ve 2019 yıllarıda başpehlivan ilan edildi. Rakibi İsmail Koç ise Edirne Trakya Birlik pehlivanı unvanına sahip.

İki güreşçi finale çıkmadan önce bir güzel yağlandı ve peşrevleri ile seyirciyi selamladı. Çayıra çıktıklarında seyircilerin uzun alkışlarına maruz kaldılar. Büyük tezahuratın ardından güreşe tutuşan ikilinin güreşini Hüsnü Patron yönetti.

İki güreşçi de ilk başta birbirlerini tartarken zaman zaman da sert el ense çektiler. Müsabakanın ilk zamanlarında İsmail Koç’un daha aktif olduğu görülürken rakibine yönelttiği seri kasnak ve paça dalmaları, tecrübeli güreşçi Ali Gürbüz tarafından kontrol altına alındı.

Pasif güreştikleri görülen güreşçiler 30.dakikada ihtar aldı. Aynı tarza devam ikili zaman zaman seyircinin ıslıklarına maruz kaldı.

Güreşin normal süresi olan 40. dakikaya gelindiğinde üstünlüğün sağlanamadığı görüldü ve puan alanın kazandığı kısma geçildi.

660. Kırkpınar Başpehlivanı Gürbüz

Mücadelenin 48.dakikasında rakibini alt eden Ali Gürbüz 660.sı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı ilan edildi.

Ali Gürbüz bu başarısı ile altın kemerde ikinci seriyi yakaladı. Gelecek yıl da güreşten galip gelirse altın kemerin daimi sahibi olacak.

Galibiyetine sevinen Ali Gürbüz ailesi ile sevincini paylaşırken oğlu Recep’le de kucaklaştı.

Ali Gürbüz başarısının kaynağını ise cezalıyken bile çalışmasını sağlayan disiplinine borçlu olduğunu söyledi. Böylece sonsuz azmini gösteren başpehlivan, altın kemerin daimi sahibi olduğunda kemeri babasının mezarına asmak istediğini belirtti.

Tarihi kırkpınar güreşleri milletvekilleri ve belediye başkanları büyük ilgi ile protokolden takip etti. Başta Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Belediye Başkanı Recep Gürkan olmak üzere AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar vardı.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu protokolde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da konuklar arasında yerini aldı.