Kobe Bryant Kazasında Yeni Gelişme

NBA’de sayısız rekorlara imza atan hiç basketbol maçı izlememiş insanların bil adını bildiği Kobe Bryant’ın ve beraberinde kızı dahil 8 kişinin ölümün sebep olan helikopter kazasında pilotaj hatasının olduğu iddia edildi.

Kobe Kazasında Pilot Suçlandı

Spor dünyasının sevilen ismi ve ölümü ile sevenlerini yasa boğan Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna ile 7 kişinin daha hayatını kaybettiği helikopter kazası ile ilgili yapılan duruşmada; Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt, kazanın tamamen pilotun dikkatsizliğinden kaynaklı meydana geldiğini söyledi.

Sumwalt: olayda helikopterin pilotunun Ara Zobayan’ın federal standartları ihlal ederek bulutların arasından uçtuğu ve bu hareket sonrasında helikopterin yönünü şaşırarak California’nın güneyinde bulunan bir tepeye çarptığı, bu çarpma sonucuna da Kobe Bryant, kızı Gianna ve beraberinde 7 kişinin ölümüne sebep olduğu belirtildi.

Los Angeles Lakerslı oyuncunun eşi tarafından açılan davanın duruşmasında, pilotun “uzaysal yönelim bozukluğu” yaşadığı için helikopteri keskin bir şekilde yukarı yönlendirdiğini sandığı fakat gerçekte ise soldaki bir tepeye doğru döndüğü kaydedilmişti.

NBA’de 20 yılı aşkın bir süredir giydiği Lakers forması ile ulaşılması zor birçok başarıya imza atan Kobe Bryant’ın ölümünün üzerinden 1 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen Kobe Bryant’ın ve kızının hayatını kaybettiği kaza ve Kobe Bryant’ın yakaladığı başarılar basketbolda ve dünya gündeminde güncelliğini koruyor ve insanları meşgul ediyor.

Komplo Teorilerinin Üzerinde Durulmadı

Kazanın gerçekleşmesinin ardından bunun bir suikast olduğu yönünde birçok teori ortaya atılmıştı. Özellikle bir Amerikan çizgi dizisinin Kobe Braynt’ın helikopter kazasının kazanın tarihinden çok önce gösterilmesi, aynı şekilde atılan tweetler birçok farklı komplo teorisine yol açmış olsa da Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt’ın açıklamaları sonrasında davada yeni ve daha gerçekçi iddialar ortaya atılmış oldu.

Kobe’nin helikopteri olan N72EX’in pilotu Ara Zobayan, John Wayne Havalimanı’ndan 09.08’de kalkış yapmış; dakikalar sonra ise yoğun siste görüş açısını kaybetmesi ve yönünü şaşırması nedeni ile helikopter yönünü kaybetmişti.

Kazanın ilk gerçekleştiği tarihte yapılan bu açıklama sonrasında Jennifer Homedy kazaya ilişkin, insan hatası, çevre şartları ve arıza gibi ihtimaller üzerinde duruklarını hava durumunun kaza nedenleri arasında küçük bir parça olduğunu dile getirmişti.